Udostępnij
Zamek w Oporowie od razu gdy go znalazłem w czeluściach Internetu znalazł się na mojej liście miejsc do odwiedzenia w województwie łódzkim. Po wizycie uważam, że i na Waszej powinien się znaleźć. Piękny park i urokliwa budowla z bogatą historią zachęcają do odwiedzin.
Zamek w Oporowie – jak dojechać?
Oporów to wieś (dawniej miasto) w województwie łódzkim. Od Kutna dzieli je 15 kilometrów, a od stolicy województwa 85 kilometrów. Przyjeżdżając do zamku samochód możecie zostawić przy znajdującym się niedaleko wejścia do parku zbiorniku wodnym.
Dostępność i bilety
Zarówno zamek jak i otaczający go park jest dostępny dla turystów. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10:00-16:00, a w sezonie wiosenno-letnim (od 1.V do 30.IX) w soboty i niedziele dodatkowo w godzinach 10:00-17:30. Park otwarty do zwiedzania jest codziennie od 8.00 do 17.00, a w sezonie letnim do 20.00.
Bilet normalny do zamku kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł. Do parku wstęp jest darmowy. Jeżeli planujecie wizytę w Oporowie w poniedziałek, to wstęp tego dnia jest bezpłatny.
Co ciekawe, istnieje możliwość zostania na noc na terenie zamku. W budynku, który mieści się na terenie parku znajdują się pokoje gościnne.
Historia zamku w Oporowie
Zamek w Oporowie wybudowany został w latach 1434-1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Początkiem zamku była wieża mieszkalna (z XV w.) na wyspie na rzece Słudwi.
Wcześniej istniał w tym miejscu inny obiekt, zbudowany najprawdopodobniej przez Stefana – pierwszego znanego z rodu. Najprawdopodobniej spłonął on w XIV wieku.
W 1632 roku właścicielem Oporowa stał się Piotr Tarnowski. Stało się to za sprawą ślubu z Barbarą z Oporowskich, która wniosła go w posagu. Dobra Oporowskie w 1725 roku kupił litewski szlahcic Jan Sołłohub, a kolejnymi właścicielami majątku byli Kajetan Korzeniowski, rodzina Pociejów i Oborskich.
Zamek wielokrotnie był remontowany i przebudowywany, ale zachował dużo ze swojego pierwotnego wyglądu. Prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w. Przywrócone wtedy zostały oryginalne ksztaty dachów, gotyckie portale i okna oraz stropy. Otaczający go park pochodzi z XIX wieku. Od 1949 roku istnieje w nim Muzeum.
Zamek wielokrotnie był planem filmowym i wystąpił m.in. w filmach „Ekstradycja”, „Korona Królów” czy „Duch z Canterville”.
Ekspozycja
Ekspozycja znajdująca się w zamku w Oporowie jest bogata i interesująca. Wnętrza wyglądają jakby były wyjęte z innej epoki i robią wrażenie.
Wśród eksponatów znajdują się obrazy, rzeźby, meble, militaria oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Znajdują się one na dwóch poziomach. W większości pomieszczeń zachowały się piękne sklepienia.
Niewiele z eksponatów związana jest bezpośrednio z historią zamku, nawiązują one jednak do historycznych epok.
Warto odwiedzić?
Zdecydowanie tak! Zamek w Oporowie jest pięknie zlokalizowany, a otaczająca go fosa i historyczny park nadają mu charakteru. Nie jest to budowla duża, ale mimo to robi wrażenie, a prezentowane we wnętrzach eksponaty zaciekawią zarówno młodszych jak i starszych gości!