Udostępnij
Pomimo, że Rawa Mazowiecka z nazwy kojarzy się z Mazowszem to znajduje się w województwie łódzkim. To leżące nad Rawką miasto ma bardzo bogatą historię! Dzisiaj zapraszam Was na zamek w Rawie Mazowieckiej, a właściwie do tego, co z niego zostało!
Lokalizacja
Pozostałości zamku znajdują się w Rawie Mazowieckiej przy ul. Zamkowej. Miasto znajduje się przy trasie S8 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Warszawą. Jest tam sporo miejsca, żeby zostawić samochód. Tuż obok znajduje się stadion sportowy/ Od zachodu znajduje się rzeka Rawka, a od południa Rylka.
Stan obecny i dostępność
Po zamku książąt mazowieckich w Rawie Mazowieckiej wiele nie zostało, ale dzięki zabezpieczeniu fundamentów obiektu, możemy wyobrazić sobie jego skalę. Do dzisiaj czeka na nas jedna z wież z fragmentem murów.
Zwiedzenie run nie zajmie Wam długo, ale warto pospacerować po okolicy ruin bo skala budowli robi wrażenie. Zamek zbudowany był na planie czworoboku o wymiarach 66×64 metry.
Baszta jest oddziałem Muzeum Ziemi Rawskiej. W środku znajdują się także ekspozycja: „Sala rycerska”, „Zamki obronne na Mazowszu Zachodnim”, „Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie”, Wystawy fotografii Jerzego Koprowskiego. Są one udostępnione do zwiedzania od czerwca do września w soboty i niedziele w godzinach 11.00-15.00. W pozostałym okresie tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu. Według informacji, które zdobyłem bilet wstępu kosztuje 3 zł.
Historia
Został ukończony w XIV wieku i uchodził za jeden z największych zamków mazowieckich. Prawdopodobnie wzniesiony został przez Siemowita III (według innych źródeł przypisuje się jego budowę Kazimierzowi Wielkiemu). Swój kształt obiekt uzyskał w XIV wieku.
Zamek na przestrzeni lat znajdował się w granicach księstwa czerskiego, następnie płockiego, a od połowy XV wieku stanowiły siedzibę samodzielnego księstwa rawskiego.
W 1462 roku księstwo rawskie przyłączone zostało do Królestwa Polskiego. Rawa Mazowiecka została wtedy stolicą województwa, a jej znaczenie rosło. W 1507 roku zamek spłonął, ale szybko został odbudowany (podobno użyto do tego 76 tysięcy cegieł).
W XVI wieku zamek stracił na znaczeniu i pełnił m. in. funkcję więzienia, sądu czy archiwum. Został zdobyty przez Szwedów, którzy wywieźli dużą część jego wyposażenia. W 1776 roku Feliks Lanckoroński podjął próbę odbudowy zamku, ale niedługo potem obiekt został opuszczony (zamieszkany do 1794 roku). Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek został rozebrany. Pozostała jedynie wieża, która ucierpiała później z powodu uderzenia pioruna. Prace rekonstrukcyjne trwały w latach 50 XX wieku.
Warto?
Zamek w Rawie Mazowieckiej to miejsce, które fani zamków powinni odwiedzić. Warto zaplanować wizytę w tym miejscu podczas zwiedzania okolicy! Pomimo faktu, że wieża, która z budowli pozostała wygląda samotnie to odrestaurowane dawne fundamenty warowni pokazują jej skalę!