Udostępnij
Wędrując palcem po mapie województwa świętokrzyskiego możemy trafić na zamek w Rytwianach. Jego ruiny są dość nietypowe, ale stoi za nimi ciekawa historia!
Lokalizacja i dostępność
Ruiny zamku znajdują się we wsi Rytwiany. Możecie do nich dojechać skręcając z ulicy Staszowskiej. W okolicy jest sporo miejsc do zaparkowania, my skorzystaliśmy z tych przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Ruiny są ogólnodostępne, a wokół nich znajdują się rzeźby, plac zabaw oraz tężnia.
Historia zamku w Rytwianach
Historia zamku sięga XV wieku. Na przestrzeni lat zmieniał właścicieli. Znajdował się w rękach Tarnawskich, arcybiskupa Wojciecha Jastrzębca, Rytwiańskich czy Kurozwęckich. Na początku XVI wieku na zamku wybuchł pożar. Niedługo po tym wydarzeniu zamek przejął Hieronim Łaski, a po jego śmierci kasztelan krakowski Marcin Zborowski. Kolejnymi właścicielami byli Opalińscy, którzy rezydowali na zamku podczas Potopu Szwedzkiego, który mocno doświadczył samą budowlę.
Na początku XVIII wieku zamek otrzymali Sieniawscy, którzy dokonali jego odbudowy. W 1794 roku kwaterował na nim Tadeusz Kościuszko. W późniejszych latach zamek został rozebrany, a prace archeologiczne na jego terenie przeprowadzone były dopiero w latach 80 XX wieku.
Obecnie teren zamku jest uporządkowany i przygotowany do zwiedzania.
Stan obecny
Do dzisiejszych czasów zachował się narożnik mierzący kilkanaście metrów oraz ślady murów i fundamentów. Zamek miał trzy kondygnacje nad ziemią oraz jedną pod powierzchnią gruntu. Patrząc na element, który z zamku pozostał można sądzić, że był on zbudowany z kamienia oraz cegły ułożonej w ciekawe ornamenty.
Na terenie zamku znajduje się tablica dotycząca samego zamku jak i okolicy oraz inne elementy, o których za chwilę. Jeżeli wybieracie się na wycieczkę z dziećmi to niech zachętą będzie dla Was również znajdujący się przy ruinach plac zabaw! :)
Rzeźby
W procesie rewitalizacji terenu wokół zamku pojawiło się na nim 12 rzeźb osób związanych z Rytwianami. Ich autorem jest rzeźbiarz Sławomir Micek, a wśród postaci znajdują się m.in. Tadeusz Kościuszko, Stanisław Opaliński czy Jan Tęczyński.
Tężnia w Rytwianach
W ramach wspomnianej już rewitalizacji na terenie przylegającym do dawnego zamku powstała niewielka tężnia. Ma ona osiem metrów długości a kapiąca po wiklinowych gałązkach solanka ma właściwości zdrowotne. Znajdują się przy niej ławki, na których można odpocząć. Solanka z tężni pochodzi z Solca-Zdroju.
Warto?
Jeżeli lubicie zamki np. jurajskie, gdzie zachowane są czasem całe komnaty czy podziemia to w Rytwianach możecie się zaskoczyć! Warto jednak odwiedzić to miejsce, bo Rytwiany to oprócz zamku także Pustelnia Złotego Lasu. Zamek w Rytwianach to miejsce o ciekawej historii, którą warto poznać!