Couchsurfing z roku na rok zdobywa coraz więcej użytkowników. Jak każda społeczność rządzi się on pewnymi prawami, których nie znajomość powoduje niepotrzebne problemy. Jeżeli jesteście na początku swojej przygody z CS zwróćcie uwagę na te kilka elementów.

Czym jest couchsurfing, jaka jest jego idea i jakie daje możliwości możecie przeczytać tutaj. Z czasem, gdy zaczniecie używać portalu częściej zauważycie, że poniższe kwestie są ogromnym ułatwieniem.

Pełny profil

Lubicie poznawać nowych ludzi? Pewnie tak bo kto nie lubi. Warto jednak dać się poznać już poprzez swój profil. Jeżeli Wasz profil jest niepełny to dla potencjalnego gościa czy też gospodarza jest to jakiś sygnał. Może macie coś do ukrycia, jesteście zamknięci w sobie albo coś innego. Im więcej pól w profilu wypełnicie tym łatwiej dacie się poznać.

Opis kanapy

Wierz lub nie, ale po pewnym czasie ma jednak znaczenie czy będziesz spał u kogoś w salonie, osobnym pokoju czy może w studenckim mieszkaniu gdzie, w dwóch pokojach mieszka 12 osób. Wszystko zależy od tego, jacy goście Cię odwiedzą więc lepiej, żeby informacja ta była pełna.

Odpisuj

To jest ostatnio zmora CS. Jeżeli nie wiecie to spieszę Wam z taką wiedzą, że przy Waszych profilach pojawia się informacja procentowa ilu osobom odpisujecie na maile. Jeżeli nie planujecie odpisywać na wiadomości to moja rada jest jedna – usuńcie konto.

2

Wyjaśniaj

Jeżeli zdarzy Wam się jakieś zapytanie o gościnę i nie macie możliwości przyjąć do siebie podróżnych to wyjaśnijcie dlaczego. Jeżeli oni postarają się i stworzą ciekawe zapytanie to i Wy włóżcie w to odrobinę wysiłku. Odpowiedzi typu XXX odrzucił Twoją prośbę nie posiadające nawet słowa uzasadnienia są naprawdę irytujące.

Personalizuj

Wiem, bo sam tak robię, że często wysyłacie requestów wiele. Przy obecnej liczbie użytkowników nieaktywnych nie ma sensu wysyłanie jednego requesta i czekanie sto lat na odpowiedź. Często zdarza się wysyłanie kilku w jednym mieście. Postarajcie się jednak spersonalizować Waszą prośbę. Oczywiste jest wpisanie imienia w tekście, ale dodajcie też coś, co pokaże, że jednak przeczytaliście coś o Waszym potencjalnym gospodarzu i nie wysyłacie stu tysięcy maili w ciemno.

Noclegownia

Dochodzi do rzeczy, która ostatnio jest jakąś plagą. Kolejne zapytanie rozpoczynające się od „Cześć szukam noclegu…”. Generalnie jeżeli szukasz noclegu to idź na booking.com albo inną stronę. Nie jestem hotelem, gdzie się przyjeżdża na noclegi. Rozumiem, że CS jest bardzo dobrym narzędziem do obniżenia kosztów podróży, ale jeżeli szukacie noclegu to nie to miejsce.

Znajomi znajomych

Podobna skala, jak zapytania noclegowe to zapytania grupowe. Zapytania typu przyjeżdżam ze znajomymi albo będzie nas chyba trójka są słabe. Jako gospodarz wolę wiedzieć ile osób i jakie przyjeżdżają do mnie. Jeżeli przyjeżdżacie jako para czy dwójka znajomych nie ma problemu, ale ustalcie to i wyślijcie konkretne informacje.

Zdjęcie

Nie oceniaj książki po okładce, ale szczerze powiem, że ja to czasem robię, a zdjęcie możecie pierwsze wrażenie z profilu poprawić albo wręcz przeciwnie. Zdjęcia postaci z kreskówek są super śmieszne, ale przyjeżdżając do Ciebie (lub goszcząc Cię) zdajesz się jednak wyglądać trochę inaczej.

Zaglądaj

Oprócz wskaźnika odpowiedzi na maile na profilu macie także termin ostatniego zalogowania. Jeżeli chcecie, żeby podróżni Was odwiedzali to logujcie się częściej.

Pomagaj

CS to nie tylko goszczenie ludzi i wyjazdy. Często podróżni w Twojej okolicy potrzebują pomocy. Może być to kanapa lastminute, a może być też prośba o informację. Pamiętaj, że na CS jak w życiu ktoś musi zareagować bo inaczej każdy zobaczy i pomyśli, że na pewno ktoś inny to zrobi i finalnie skończy się to niczym.

A na koniec jedna złota zasada. Traktujcie innych (zarówno będąc gościem jak i gospodarzem) tak, jakbyście sami chcieli być traktowani.