Couchsurfing

Najważniejsze dla mnie przy wyjazdach jest poznanie lokalnych smaczków i kultury. Dobrym sposobem na połączenie tych dwóch aspektów jest korzystanie z couchsurfingu. Wraz z rozwojem niskobudżetowych podróży pojawiają się różne alternatywy dla spędzania czasu na miejscu.

Couchsurfing jest ruchem powstałym w 2002 roku i aktualnie skupiającym ponad 6 milionów osób w stu tysiącach miast praktycznie na całym świecie. Ideą couchsurfingu jest w dosłownym tłumaczeniu surfowanie po kanapach. Użytkownicy mogą przyjąć rolę hosta (osoby goszczącej) lub surfera (osoby goszczonej) albo obie te role naraz. Aby jeździć nie trzeba gościć i odwrotnie. Trzecim statusem jaki możemy posiadać jest „Spacer lub kawa”. Jeżeli chcecie poznawać ludzi przyjeżdżających do Waszego miasta, oprowadzić ich po ciekawych miejscach, porozmawiać lecz nie macie możliwości ich przenocować to coś dla Was.

Idea

W couchsurfingu chodzi o poznanie lokalnej kultury, kuchni czy ciekawych miejsc poprzez kontakt z mieszkańcami. Projekt ten nie służy darmowemu przenocowaniu nieznajomych. Moim zdaniem używając CS nie można nic wymagać. Jeżeli ktoś zaprosi Cię na obiad lub zaproponuje podwiezienie czy wycieczkę to kwestia dobrej woli tej osoby. Nie ma przymusu akceptowania każdego gościa u siebie – każdy ma swoje życie. Dzięki kontaktom z lokalnymi ludźmi poznacie od podszewki miejscową kulturę, a często też kuchnię.

Bezpieczeństwo

Na portalu mamy możliwość skomentować użytkownika i wystawić mu opinię. Ponadto mamy możliwość poręczenia za kogoś. Warunkami poręczenia są spotkanie osoby „na żywo” oraz bycie poręczonym przez 3 osoby. Warto poczytać opinie od poprzedników. W mojej historii na CS nie zdarzyło mi się żadne negatywne doświadczenie. Zdarzyły się wizyty mniej lub bardziej fajne ale to chyba w związku z ludźmi. Z jednymi można porozmawiać o wszystkim a z innymi zakres jest trochę mniejszy.

kanapa

Społeczność

CS to nie tylko strona, to także społeczność. W większych miastach w Polsce i na świecie działają lokalne grupy CS, organizowane są spotkania i inne wydarzenia. W większości miast istnieją także grupy lastminute couch dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie mają hosta i są w potrzebie.

Początki

Aby zacząć korzystać z zalet couchsurfingu trzeba założyć konto na www.couchsurfing.org i dokładnie wypełnić swój profil. Opisujemy tam nasze zainteresowania, filozofię, ulubione miejsca itp. oraz swoją „kanapę” (ile osób możemy przyjąć, na jak długo i w jakich warunkach). Jeżeli macie znajomych, którzy mają doświadczenie na CS poproście o opinię. Lepiej wygląda konto z jakąś opinią niż takie bez (oczywiście brak opinii nie skazuje Was na wieczne potępienie ale jest trudniej).

Doświadczenia

Tak jak pisałem wcześniej nie mieliśmy żadnych negatywnych doświadczeń. Byliśmy hostami w Kielcach (ok. 20 osób) jak i byliśmy goszczeni (Berlin, Ivano-Frankowsk, Kiszyniów, Wilno, Mińsk, Pekin). U nas staramy się zawsze traktować naszych gości tak, jak my byśmy chcieli być traktowani. Jeżeli robimy obiad, czy kolację to zawsze zapraszamy do wspólnego posiłku naszych przybyszy. Standardem jest także propozycja oprowadzenia po mieście. Goszcząc u innych trafialiśmy różnie. Czasem spaliśmy na kanapie w kawalerce a czasem dostawaliśmy klucze do 3 pokojowego mieszkania tylko dla siebie.

Szukacie nas na couchsurfingu ?:) Znajdziecie nas tutaj