Udostępnij
Dlaczego lubię moje miasto? Można by prowadzić osobnego bloga. Dlaczego go nie lubię, też kilka postów by się znalazło. Kraków – Wawel i Rynek, Warszawa – Stare Miasto, a Kielce? Zobaczcie listę ” Kieleckie TOP 10″ i wybierzcie najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić!
Częściowo to goście (znajomi, couchsurfing) z innych miast, a czasem i państw, a częściowo Kielczanie, którzy twierdzą, że „Nic tu nie ma” spowodowali stworzenie mojej listy dziesięciu najlepszych, turystycznych miejsc w moim mieście. Miejsca te są wybrane całkowicie subiektywnie. Łączy je to, że robią mniejsze lub większe wrażenie na osobach je odwiedzających i mają w sobie coś wyjątkowego.
10. Ogród Botaniczny
Dlaczego? – Jest to jeden z najświeższych obiektów w naszym mieście. Piękne położenie na zboczu góry Karczówki i bardzo ładna panorama miasta w połączeniu z ciekawymi gatunkami roślin sprawiają, że polecam Wam wizytę. Ogród dopiero rośnie więc finalny efekt osiągnie dopiero za kilka lat, ale już robi wrażenie. Tekst z wizyty w ogrodzie znajdziecie tutaj.
9. Park miejski
Dlaczego? – Na to miejsce składa się kilka mniejszych – staw, źródełko, ptaszarnia i Pałacyk Zielińskiego. Kiedyś miejsce unikane, dzisiaj okazja do odpoczynku i spaceru. Dla tych, co dawno nie byli podajemy, że otwarta jest już brama-przejście pomiędzy parkiem a Wzgórzem Zamkowym co zdecydowanie ułatwia przemieszczanie w tym obszarze. Do tego wszystkiego jest to jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce. Warto zwrócić uwagę na detale – wschodnią bramę wejściową pochodzącą z Katedry czy znajdujące się w okolicy muszli koncertowej gazony pochodzące z Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie.
8. Ośrodek Myśli Patriotycznej
Dlaczego? – Miejsce pokazujące Kielce na przestrzeni ostatnich wieków w konteksćie walk o niepodległość. Ekspozycja znajduje się w starym kieleckim więzieniu. W podziemiach karcery i hak do wykonywania wyroków śmierci.
7. Muzeum Zabawek i Zabawy
Dlaczego? – Dla zabawy :) Jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Ciekawy zbiór zabawek z PRL-u, z których ja kilka pamiętam „w akcji”. Często zmieniane ekspozycje czasowe sprawiają, że warto regularnie wracać.
6. Karczówka
Dlaczego? – Jedna z lepszych panoram na zachodnią część miasta. Jeden z wielu rezerwatów w granicach miasta. W kościele rzeźba wykonana w całości z jednej bryły rudy ołowiu wydobytej na Karczówce. Przy odrobinie szczęścia można wejść na wieżę kościelną aby sięgnąć wzrokiem jeszcze dalej. Na górze wytyczony jest szlak mówiący o górnictwie kruszcowym prowadzonym tam przed laty.
5. Rynek
Dlaczego? – Po renowacji. W sezonie wiele ogródków. Na środku rynku kontury starego (spalonego) ratusza, znalezione podczas badań archeologicznych. Dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi, przerwę w zwiedzaniu lub relaks po. Rynek, nie od zawsze był Rynkiem. Wcześniej funkcje targowe pełnił dzisiejszy Plac Wolności.
4.Centrum Geoedukacji
Dlaczego? – Ciekawe położenie i dobre pokazanie geologicznej historii regionu dla osób nie mających o tym pojęcia. W ramach zwiedzania kino 5D z filmem symulującym podróż do wnętrza Ziemi. Tuż obok znajduje się rezerwat Wietrznia, gdzie możemy w praktyce obejrzeć kwestie poruszane na ekspozycji.
3. Ulica Sienkiewicza
Dlaczego? – Robi wrażenie. Po wyjściu z dworca PKP albo PKS na Sienkiewicza ludzie są zaskoczeni. Ta mająca niespełna 2 kilometry ulica daje fajny obraz miasta. Warto zobaczyć zarówno w dzień jak i przy wieczornym oświetleniu. Większość kawiarni i restauracji znajduje się na Rynku, ale Sienkiewicza ma swój urok!
2. Pałac Biskupów Krakowskich i Katedra
Dlaczego? – Jak to się mówi „jeden z najlepiej zachowanych pałaców barokowych w Polsce” (pierwotnie renesansowy). Jest w jakiś sposób architektoniczną wizytówką Kielc. Jeżeli ktoś lubi muzea warto wejść do środka. Jeżeli nie to pooglądać z zewnątrz i odpocząć w Ogrodzie Włoskim. W środku możecie zwiedzić wnętrza pałacowe i galerię obrazów. To właśnie w Pałacu Biskupów Krakowskich (a właściwie w jego skrzydle) swoje początki miała Szkoła Akademiczno-Górnicza Stanisława Staszica.
1. Kadzielnia
Dlaczego Kadzielnie powinna się znaleźć na liście kieleckie TOP 10? – Nie znam miasta, w którym w tak bliskiej odległości od centrum znajduje się takie miejsce. Kiedyś kamieniołom, dzisiaj rezerwat. Dużo ciekawostek geologicznych, otwarty do zwiedzania system jaskiniowy i dość interesująco położony amfiteatr. Jeżeli macie możliwość przyjdźcie wieczorem – iluminacja daje jeszcze lepszy efekt. Kadzielnia jest jednym z kilku rezerwatów w naszym mieście – Ślichowice i Wietrznia też robią wrażenie chociaż są inne niż wymieniona Kadzielnia.
Przeczytajcie o niej więcej tutaj.