Udostępnij
Szydłów odwiedziłem już kilka razy, ale okoliczności nie sprzyjały zwiedzaniu. Postanowiłem nadrobić i zwiedzić to miasto, żeby sprawdzić dlaczego zyskuje na popularności wśród turystów odwiedzających świętokrzyskie.
Jak dojechać do Szydłowa?
Miasto Szydłów oddalone jest 50 kilometrów od Kielc i 14 kilometrów od Staszowa. Znajduje się tu kilka parkingów dla turystów więc nie musicie się przejmować miejscem do zostawienia samochodu (chyba, że akurat odbywa się jakieś duże wydarzenie turystyczne).
Wycieczkę do Szydłowa można połączyć z wizytą w Kurozwękach, Staszowie, Rakowie czy Chmielniku.
Historia Szydłowa
Pierwsze wzmianki o Szydłowie pochodzą z końca XII wieku. Prawa miejskie otrzymał od króla Władysława Łokietka w 1329 roku. Na przestrzeni lat miasto miało swój udział w handlu, a lokalni rzemieślnicy zajmowali się także produkcją sukna, ale prężnie działały tu też inne cechy.
W 1565 roku miasto nawiedził pożar, który zniszczył sporą część budynków. Pod koniec XVI wieku w Szydłowie istniała spora społeczność żydowska, a później również osiedlili się tam bracia polscy (arianie).
W kolejnych latach Szydłów stracił na znaczeniu. Stało się to m.in. przez różnorodne konflikty, które odbiły się mocno na liczbie mieszkańców, ale i przez pożary czy zarazy. Finalnie w 1869 roku Szydłów stracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 2019 roku.
Brama Krakowska
Pierwotnie Szydłów posiadał trzy bramy miejskie – Wodną, Opatowską oraz Krakowską. Tylko ta ostatnia przetrwała do dzisiejszych czasów! Została poddana renowacji i rekonstrukcji w 1946 roku, a później ponownie w 2001 roku. Brama posiadała dębowe wrota oraz most zwodzony. Istnieje możliwość wejścia na jej górę, ale schody są dosyć strome. Wewnątrz murów miejskich (wchodząc bramą do miasta, po lewej stronie) możemy wejśc na same mury.
Synagoga w Szydłowie
Synagoga w Szydłowie uchodzi za najstarszą zachowaną bożnicę w regionie świętokrzyskim. Można zwiedzać jej wnętrze, w którym znajduje się niewielka ekspozycja. Udostępniona sala robi wrażenie, a więcej o tym obiekcie przeczytacie w tekście – artykuł o synagodze w Szydłowie.
Kościół św. Władysława
Ten znajdujący się wewnątrz murów miejskich kościół z pewnością zasługuje na uwagę. Pochodzi z XIV wieku i zbudowany jest z cegły. Ufundowany został przez Króla Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie w ramach pokuty.
Kościół spłonął w 1630 roku, lecz został szybko odbudowany. Znajdująca się przy obiekcie dzwonnica powstała prawdopodobnie z baszty obronnej w XVIII wieku. Kolejny raz kościół ucerpiał podczas I Wojny Swiatowej kiedy to spłonął jego dach.
Kościół Wszystkich Świętych
Pomimo, że stoi poza murami miejskimi, to jest najstarszym zabytkiem w Szydłowie. Do środka nie wchodziliśmy, udało nam się tak zajrzeć jedynie przez otwarte drzwi, ale to co zobaczyliśmy zrobiło na nas wrażenie! Pochodzi on prawdopodobnie z XIII wieku, a w środku warto zwrócić uwagę na bogatą polichromię.
Kościół św. Ducha
To miejsce znajdowało się niedaleko parkingu, gdzie zostawiliśmy nasz samochód. Wejście do środka wymaga zakupienia biletu, ale i z zewnątrz oraz z terenu cmentarza można obiekt obejrzeć. Kościół i szpital pw. Ducha Świętego powstał w XVII wieku. Druga z funkcji tego obiektu (szpitalna) przeznaczona była dla ubogich i starców. Tuż przy budowli znajduje się nadal działający cmentarz.
Zamek
Powstał on najprawdopodobniej za panowania Kazimierza Wielkiego. Zarówno wspomniany władca jak i Władysław Jagiełło wielokrotnie odwiedzali Szydłów. Pod koniec XV wieku utracił on rangę rezydencji królewskiej, a jego wartość obronna straciła na znaczeniu. Kolejne najazdy i pożary nie polepszały jego stanu. Przez pewien okres planowano sprzedać mury zamkowe jako surowiec budowlany, ale na szczęście nie znalazł się kupiec.
Założenie pierwotnie miało wymiary około 60×60 metrów i wchodziło w skład miejskich fortyfikacji. Składało się z dwóch domów zamkowych i wieży. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Zamków Królewskich, Sala Tortur, ale można obejrzeć także komnatę królewską wraz z ogrzewającymi ją piecami.
Święto Śliwki
Co roku w Szydłowie organizowane jest Święto Śliwki. Jest to wydarzenie, które sprowadza do miasta ogromną liczbę turystów! Nie do końca jest to wydarzenie odpowiadające moim gustom, ale zajrzeć można.
Szydłów bywa nazywany śliwkową stolicą Polski w związku z dużą ilością sadów, w których hoduje się te owoce.
Bilety do atrakcji i ich dostępność
Jeżeli planujecie kompleksowe zwiedzanie Szydłowa to dobrze zaopatrzyć się w bilet wstępu zbiorowy na wszystkie obiekty, który kosztuje 20 zł normalny i 15 zł ulgowy.
Bilet obejmuje następujące miejsca: Plac zamkowy (Zamek i Muzeum Zamków Królewskich), Synagoga, Kościół Wszystkich Świętych oraz Szpital Ducha Świętego.
Atrakcje turystyczne Szydłowa dostępne są:
od maja do września:
w godz. 10:00 – 17:00 (poniedziałek – piątek)
w godz. 10:00 – 18:00 (sobota – niedziela)
od października do kwietnia:
w godz. 8:00 – 16:00 (poniedziałek – piątek)
w godz. 10:00 – 16:00 (sobota – niedziela)
Warto?
Szydłów jest miejscem o bogatej historii! Jeżeli planujecie wizytę w okolicy, to koniecznie zajrzyjcie i tu, bo miasto ma ciekawy klimat. Ma także ogromny potencjał, który stopniowo jest coraz mocniej wykorzystywany!