Od dawna znałem niemiecki region Brandenburgia. Nigdy jednak nie pomyślałem o Brandenburgu, od którego region nosi taką nazwę. Ostatnio nadarzyła mi się okazja, aby go odwiedzić. Brandenburg na weekend okazał się strzałem w dziesiątkę – rzeki, jeziora, zabytki i ciekawe miasta w okolicy sprawiają, że zdecydowanie warto go odwiedzić!

Lokalizacja

Brandenburg zlokalizowany jest w regionie, który właśnie od nazwy miasta nazywa się Brandenburgia. Aktualnie stolicą jest Poczdam, ale to właśnie Brandenburg był kiedyś ważniejszy nawet od Berlina!

Położony jest 80 kilometrów od centrum stolicy Niemiec – Berlina i 150 kilometrów od granicy z Polską (Frankfurt nad Odrą/Słubice). Z Berlina jeżdżą do Brandenburga pociągi (RE1), które kursują około co pół godziny np. z dworca ZOO. Dogodna lokalizacja sprawia, że Brandenburg na weekend to idealna propozycja!

Brandenburg i jego historia

Pierwotnie było to miasto słowiańskie o nazwie Brenna. Od 948 roku (z przerwami) Brandenburg był siedzibą biskupstwa. W połowie XII wieku był grodem księcia Jaksy z Kopanicy. W 1157 roku stał się siedzibą margrabiego Marchii Brandenburskiej. Na przełomie XIV i XV wieku znalazł się pod panowaniem Czech  i nosił nazwę Branibor. W późniejszym okresie miasto straciło status stolicy. W 1881 roku Brandenburg znalazł się w granicach Niemiec.

Co zobaczyć w Brandenburgu?

Brandenburg ma wiele do zaoferowania, a ciekawa okolica sprawia, że jest to miejsce na weekend bardzo dobre. Co prawda Wasze pierwsze wrażenie może być takie, że miasto jest bardzo spokojne, ale uwierzcie, że wieczorami i w weekendy budzi się do życia. Zobaczcie dlaczego Brandenburg na weekend to propozycja warta rozważenia!

Stare Miasta

To nie pomyłka! Brandenburg posiada dwa starte miasta. Pomimo tego, że jedno jest młodsze od drugiego, to oba mają swoje lata.

Mury miejskie

Brandenburg otoczony był murami miejskimi, których fragmenty wraz z basztami zachowały się do dzisiejszych czasów. Często wyłaniają się one spomiędzy otaczających je kamienic. Są w różnym stanie i obecnie pełnią różne funkcje, ale dają obraz minionych lat i historii Brandenburga.

Brandenburg na weekend

Kościoły

Fani kościołów w Brandenburgu znajdą również coś dla siebie! W centrum jest ich kilka i reprezentują różne style. Ciekawą formę architektoniczną prezentuje Ratusz Miejski, który na pierwszy rzut oka można z kościołem pomylić! Jeżeli lubicie kościoły po zmroku, to niestety te w Brandenburgu w większości nie posiadają rozbudowanej iluminacji, ale mimo to nabierają innego charakteru po zachodzie słońca.

Brandenburg na weekend

Dzikie mopsy

To chyba największa niespodzianka podczas mojego pobytu! Jeżeli nie wiecie jak wyglądają dzikie mopsy (krzyżówka mopsa z łosiem) to właśnie tak! Autorem rzeźb, których w całym mieście jest kilkanaście jest Claire Walter, a służą one upamiętnieniu Loriota (Bernharda-Viktora Christopha-Carla von Bülow) – artysty urodzonego w Brandenburgu w 1923 roku. Był on jednym z najbardziej znanych niemieckich satyryków. Był rysownikiem, aktorem, reżyserem i scenografem. To on stworzył Waldmöpse.

Brandenburg na weekend – co w okolicy?

Poczdam – Pałace

Chyba każdy słyszał o Poczdamie! Miasto to położone jest bardzo blisko Brandenburga. Warto się wybrać, aby zobaczyć znajdujące się tam Pałace (Sanssouci czy Cecilienhof), ale miasto skrywa również wiele innych sekretów z mniej lub bardziej odległej historii. Myślę, że Poczdam będzie na pewno celem jednej z moich następnych podróży. Interesująca dla mnie wydaje się zwłaszcza jego mroczna historia, związana z czasami Zimnej Wojny i KGB.

Babelsberg

Jednym z sekretów Poczdamu jest najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg! Kręcono w nim wiele filmów, wśród których znajduje się na przykład Pianista. Znajduje się przy nim park filmowy, który możemy zwiedzać, a jedną z jego atrakcji są pokazy kaskaderskie, które zrobiły na mnie spore wrażenie. Napisałem o tym miejscu osobny tekst.

Woda

Brandenburg położony jest nad rzeką Havelą. Jest ona używana do komunikacji i dla turystów może okazać się rewelacyjnym pomysłem na spędzenie czasu. W mieście możecie wynająć barkę mieszkalną i poznawać okolicę z jej pokładu. Ja testowałem je przy niezbyt pięknej pogodzie, ale myślę, że na wiosnę czy lato jest to rewelacyjny pomysł! Więcej o nich przeczytacie w tekście.

Glina Whisky

Jeżeli Wam też Whisky nie do końca kojarzy się z Niemcami, tak jak i mi, to musicie odwiedzić to miejsce! Położona niedaleko Brandenburga największa w tej części Niemiec destylarnia Whisky prowadzona jest z ogromną pasją. Właściciel, który również jest somelierem chętnie opowiada o swoich produktach i całym procesie wytwarzania. Warto dodać, że wyroby powstają z lokalnych składników. Więcej o tym miejscu w tekście.

Warto odwiedzić Brandenburg na weekend?

Zdecydowanie tak!  Brandenburg and der Havel jest miastem bardzo interesującym, a w połączeniu z ciekawą okolicą daje to dobry cel podróży. Nie spotkacie tam tłumów ludzi (chyba, że pojedziecie do Poczdamu;)), znajdziecie natomiast różnorodne, ciekawe obiekty, ludzi z pasją i szansę, na miły weekend (lub dłużej).

Ja Brandenburg odwiedziłem na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki i Organizacji Promocji Brandenburgii (TMB) i planuję już kolejny przyjazd bo Brandenburg na weekend lub dłużej to pomysł idealny!

Jeszcze kilka zdjęć!

Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend
Brandenburg na weekend