Będąc na wycieczce w Czechach odwiedziłem ciekawe miejsce. Położone jest ono już po niemieckiej stronie granicy, ale z Czech możecie tam dojechać rowerem, pociągiem lub przypłynąć. Browar Schmilka oprócz malowniczego położenia posiada także ciekawą historię i smaki.

Historia browaru Schmilka

Schmilka to dzielnica uzdrowiska Bad Schandau. Według wikipedii mieszka w niej około 100 osób. Nie przeszkadza to faktowi, że odwiedza to miejsce prawie pół miliona osób rocznie. Pierwsze wzmianki onim pochodzą z XVII wieku. Pierwotnie znajdował się tutaj młyn wodny jednak siła wody była nie wystarczająca ponieważ mielił on jeden worek zboża dziennie. Młyn nadal działa i organizowane są pokazy jego pracy. Aktualnie Schmilka to moim zdaniem bardzo fajny produkt turystyczny.

Dojazd

Schmilka znajduje się w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej, tuż przy granicy z Czechami. Dostać się tu można zarówno od strony niemieckiej jak i czeskiej. Dojedziecie tutaj rowerem po ścieżce rowerowej, pociągiem oraz dopłyniecie promem. My płynęliśmy pontonami połowę drogi z Decina, a drugą pokonaliśmy na rowerze.

Browar Schmilka

Browar Schmilka jest miejscem całkiem nowym. Powstał on w 2015 i produkuje 5 rodzajów piwa:

  • Pills
  • Dunkel
  • Bernstein
  • Helles
  • Biobock

Wszystkie piwa są piwami bio. W sprzedaży dostępne są zawsze dwa rodzaje, a w zależności od sezonu moze być ich więcej. Możecie je kupić na miejscu, w okolicnych sklepach i w Dreźnie. Z racji tego, że nie jest ono aseryzowane to data przydatności do spożycia nie jest długa i wynosi około miesiąca. Cały proces produkcji odbywa się na miejscu. Piwo fermentuje w otwartych kadziach, a następnie dojrzewa w zbiornikach. Ten ostatni proces w zależności od rodzaju piwa może trwać do 16 tygodni. My mieliśmy przyjemność rozmowy z mistrzem piwowarstwa, który z ogromną pasją opowiedział nam o całej produkcji.

Piwa są smaczne i mniej gorzkie od czeskich. Moim faworytem z piw degustowanych był Biobock, ale myślę, że Dunkel też by mi przypasował.

W browarze znajduje się także całkiem okazała kolekcja starych gier i automatów. Mają już swoje lata, ale są bardzo dobrze utrzymane. Przykłady dwóch z nich macie na zdjęciach. Ciekawostką jest też piwne SPA gdzie możecie zażyć kąpieli w piwie.

Co jeszcze?

Na miejscu działa piekarnia, w której piece wzorowane są na tych, które znajdowały się w tym miejscu dawniej. Wypieki z niej wyglądają i smakują rewelacyjnie. W Schmilce możecie zostać na noc lub przyjechać tylko coś zjeść lub się napić.

Schmilka położona jest w pięknej okolicy – w największym, piaskowcowym kanionie w Europie. Bliska odległość do Bad Schanbau i Detina sprawia, że jest doskonałym miejscem na wycieczkę. Jeżeli będziecie w Dreźnie lub Pradze (a może jechali z jednego do drugiego) to zajrzyjcie koniecznie.

Położony po czeskiej stronie Ustecki kraj ma także wiele do zaoferowania z Czeską Szwajcarią na czele. W pobliskim Detinie znajduje się kemping rowerowy, gdzie bez problemu można się zatrzymać podróżując na dwóch kołach lub wynająć pontony i kajaki na spływ.

Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka
Browar Schmilka