Warszawskie Centrum Nauki Kopernik bije rekordy popularności. Podobne centrum znajduje się również w Gdyni. Co z południem Polski? Odpowiedź pojawiła się w miniony weekend. W Podzamczu Chęcińskim powstało Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Korzystając z wolnego popołudnia postanowiłem je odwiedzić.

Przed wizytą wiedziałem o nim co nieco, ale wiele spraw pozostawało wciąż zagadką. Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła mi się w oczy był ogrom odwiedzających. Pomimo tego, że byłą niedziela i zbliżała się godzina 17 to cały czas przybywało samochodów. Postanowiliśmy udać się od razu do głównego budynku.

Składa się on z dwóch poziomów. Na poziomie niższym prezentowana jest wystawa poświęcona Leonardo da Vinci i jego twórczości naukowej. Obejrzeć możemy sporo modeli obiektów latających, broni i innych pomysłów artysty. Na tym poziomie znajduje się również sklepik i barek.

Z wystawy Leonardo możemy udać się windą (która niestety na otwarciu się zbuntowała) lub schodami na piętro górne. Na tym poziomie znaleźć możemy eksponaty naukowo-rozrywkowe. Możemy pobiegać w kółku jak chomik, zbadać namacalnie zjawisko złudzeń optycznych lub spróbować jeszcze kilkunastu innych trakcji. Na tym piętrze znajduje się także kącik dziecięcy.

Idąc schodami dalej w górę dojdziemy na dach budynku, z którego rozciąga się panorama na cały obiekt. To jednak nie wszystkie atrakcje. Na zewnątrz czekały na nas siedziska i oliwkowe drzewka w doniczkach (właśnie owocowały). Znajdowało się tam także kilkanaście atrakcji plenerowych. Za pomocą różnorodnych urządzeń wyjaśnione zostały zasady złudzeń optycznych, kołyska Newtona, powstawanie wirów i wiele innych.

Równolegle odbywały się zawody łazików marsjańskich, ale my zdążyliśmy tylko na samo zakończenie.

Miejsce to ma ogromny potencjał i pomimo tłumów na parkingu to w samym obiekcie ludzie się rozchodzili i ogromnego natłoku ludzi nie było widać. Czekam z niecierpliwością na dokończenie (było jeszcze kilka elementów nieskończonych) i na pewno będę odwiedzać. W weekend wstęp był darmowy, ale w przyszłości bilety będą płatne. Ciekaw jestem także imprez organizowanych przez centrum bo możliwości ma spore.

centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci
centrum da Vinci

Spóźniliśmy się na zawody łazików – tylko takie zostały