Na listach najciekawszych i najpiękniejszych miast Europy pojawia się regularnie. Już samo położenie robi wrażenie. Lokalizacja na wyspie w połączeniu z architekturą i klimatem daje niezapomniane efekty.

Wenecję odwiedziłem dwa razy w życiu. Pierwszy pobyt pamiętam ledwo, ponieważ byłem wtedy mniejszy. Drugie odwiedziny miały miejsce przy okazji pobytu w Bassano del Grappa na ślubie znajomych. Żeby poznać Wenecję potrzeba więcej niż jednego dnia. Tym razem jednak mieliśmy właśnie tyle – jeden dzień. Wsiedliśmy w pociąg i udaliśmy się na miejsce.

Z czym kojarzy się Wenecja? Kiedyś kojarzyła mi się z kanałami i nie ciekawym zapachem. Po zgłębieniu tematu do skojarzeń dochodzi karnawał, maski, szkło i gondole. Co warto robić w Wenecji? Warto przede wszystkim pospacerować. Polecam trasę, którą ja spacerowałem. Miała ona 10 km i idealnie balansowała pomiędzy miejscami turystycznymi i wartymi odwiedzenia, jak i tymi mniej znanymi.

wenecja mapa

Wśród miejsc zatłoczonych, które jednak mimo wszystko trzeba zobaczyć, jest Bazylika Św. Marka. Kolejka jest do niej długa, ale przemieszcza się szybko. Na mnie, oprócz rozmiarów samej budowli, wrażenie zrobiły mozaiki. Na placu przed Bazyliką, jak i na moście Rialto – obiektach które znajdują się na liście obowiązkowych pozycji do zobaczenia w Wenecji – są ogromne tłumy ludzi. Jeżeli chodzi o miejsca mniej znane, to polecam Wam po prostu spacerować. Skręcajcie tam, gdzie nie idą dzikie tłumy. Zgubić się nie łatwo, bo regularnie znajdziemy drogowskazy informujące o kierunkach do „największych” atrakcji. Uliczki mające często około metra szerokości są idealnym miejscem do spacerów. Naszym celem oprócz ogólnego „szwendania się” było zobaczenie dawnego Getta. Niemal na każdym kroku czeka na Was mnóstwo sklepików z pamiątkami (mniej lub bardziej oryginalnymi), sporo kościołów i restauracji. W Wenecji regularnie spotkać można niewielkie supermarkety, w których można zasilić się w jedzenie i napoje. Oczywiście ceny w okolicach atrakcji i z dala od nich różnią się diametralnie. W zależności od sezonu spotkacie tu także różnorodne produkty lokalne (warzywa, owoce). Wśród pamiątek znaleźć można dużo kiczu, ale na dobrego poszukiwacza czeka np. oryginalne szkło z pobliskiej wyspy Murano, czy interesujące maski karnawałowe.

Wenecja ma swój urok. Moim planem na przyszłość jest zobaczenie jej nocą oraz zimą. Ta znana mi z ciepłych miesięcy pozytywnie utkwiła w mojej pamięci.

Wenecja

Tuż obok gwaru toczy się życie

Wenecja

Getto

Wenecja

Jeden z wielu kanałów

Wenecja

Wyspa-cmentarz

Wenecja

Bazylika Św. Marka

Wenecja

Most Rialto

Wenecja

Sezonowe produkty

Wenecja

Jeden ze środków transportu – gondole

Wenecja

Niestety smakowały gorzej niż wyglądały 😉

Wenecja

Wiele wariacji na temat masek karnawałowych

Wenecja

Pantha Rei

Wenecja

Powrót