Udostępnij
Podróżując smakuję, a smakując podróżuję w różne zakątki świata. Poznając Czechy, o których już coś wiem, zawsze szukam (co może w czeskim nie jest do końca na miejscu ;)) lokalnych smaków. Podczas wizyty na Masopuście na Morawach z niecierpliwością czekałem aby poznać ciasto, które posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne, a nazywa się Frgal.
Chronione Oznaczenie Geograficzne
Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) zostało wprowadzone przez Komisję Europejską w 1992 roku. Aby je otrzymać produkt musi spełniać określone wymogi:
- pochodzi z określonego miejsca, regionu lub kraju;
- jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna w głównej mierze wynika z tego pochodzenia geograficznego;
- przynajmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym określonym obszarze geograficznym.
Czeskie produkty z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym
- Českobudějovické pivo
- Budějovický měšťanský var
- Budějovické pivo
- Štramberské uši (tekst o uszach)
- Karlovarský suchar
- Hořické trubičky
- Lomnické suchary
- Třeboňský kapr
- Pardubický perník (tekst o Pardubicach)
- Chodské pivo
- České pivo
- Znojemské pivo
- Mariánskolázeňské oplatky
- Brněnské pivo, Starobrněnské pivo
- Březnický ležák
- Černá Hora
- Jihočeská Niva
- Jihočeská Zlatá Niva
- Olomoucké tvarůžky (tekst o ich muzeum)
- Karlovarské trojhránky
- Karlovarské oplatky (tekst o Karlowych Warach)
- Chelčicko — Lhenické ovoce
- Valašský frgál
Frgal
Wróćmy jednak do wypieku, o którym mowa. Frgal znalazł się na tej liście w 2006 roku. Jest to ciasto drożdżowe o średnicy około 32 centymetrów i wadze około 600-700 gramów. Prawie połowę ciasta stanowi nadzienie. Mogą to być gruszki, ser, mak, powidła śliwkowe, jabłka, morele lub inne owoce oraz orzechy. Dokument unijny daje możliwość, aby frgal był także z kapustą (kiszoną lub świeżą) oraz z marchewką. Na wierzchu mogą być one posypane kruszonką, cynamonem lub cukrem.
Kupuje się je na kawałki, połówki lub w całości. Ta ostatnia wersja sprzedawana jest najczęściej w pudełkach, takich jak na pizzę. Niektórzy wytwórcy pakują po „trójkącie” z różnych smaków, aby można było spróbować różnych opcji!
Frgal w całości kosztuje około 100-130 Koron czeskich, ale możecie kupić połowę lub kawałki (najczęściej kroi się go na osiem części).
My zdecydowaliśmy się na cztery smaki – morela, truskawka, orzechy i śliwki – trudno teraz wyłonić mojego faworyta! Była to idealna przekąska podczas zwiedzania – słodka i smaczna. Gdyby porównać Frgal do czegoś co znamy to była by to słodka bułka, którą znam z dzieciństwa, ale zdecydowanie większa i z ciekawszymi nadzieniami.
Ciekawostką jest fakt, że jedna z piekarni (w Palačovie) posiada specjalny automat do sprzedaży tego specjału (działa 24 godziny na dobę)! Frgal z automatu sprzedażowego jest co prawda 2 centymetry mniejszy, ale oprócz tego jest to pełnowartościowy produkt!