Udostępnij
Králíky to niewielkie miasteczko położone w Górach Orlickich. Wielu turystów mija je, jadąc dalej do masywu Śnieżnika, a innym kojarzy się z górującym nad okolicą klasztorem. Zapraszam Was do tekstu o tym, dlaczego warto się tam zatrzymać i co warto zobaczyć!
Králíky – lokalizacja i dojazd
Králíky to miasto w Republice Czeskiej położone w Kraju Pardubickim. Zlokalizowane jest ono około 5 kilometrów od granicy z Polską (Boboszów). Miasto liczy niecałe 5 tysięcy mieszkańców i zajmuje około 50 kilometrów kwadratowych. Przez jego teren przepływa rzeka Cicha Orlicą, która niedaleko łączy się z Dziką Orlicą i tworzą rzekę Orlicę. Możecie do miasta dojechać autobusami, pociągiem lub samochodem. Niedaleko Králíky przebiega trasa prowadząca do najdłuższego wiszącego pieszego mostu na świecie Sky Bridge 721.
Historia miasta
Najstarsze zapiski o osadnictwie w tym regionie pochodzą z 1367 roku (spis Karola IV). Pierwsza wzmianka o samym mieście pochodzi z 1568 roku. W 1577 roku ziemie te kupiła rodzina Waldstein. Wtedy właśnie miasto zyskało dzisiejszy kształt (rynek). Rozwój Králík prawdopodobnie związany był przez lata ze znajdującymi się w okolicy kopalniami żelaza i srebra.
Nierozerwalnie z historią miasta związany jest kompleks pielgrzymkowy, który powstał za czasów biskupa Tobiaša Beckera w 1700 roku. W XVIII wieku w mieście pojawiły się różne problemy takie jak pożary, zarazy i przemieszczające się wojska. Králíky ucierpiały mocno w tym okresie.
Kolej dotarła na miejsce w 1899 roku, a w 1938 roku miasto zostało zajęte przez hitlerowskie Niemcy. Po zakończeniu wojny ludność niemiecka została wysiedlona i zastąpiona czeskimi osadnikami.
Hora Matky Boží
Łysa Góra (tak się nazywała początkowo) od dawna przyciągała pielgrzymów. Wśród dzieci, które na górę wchodziły, znajdował się także Tobiaš Becker, który obiecał, że gdy dorośnie i będzie go na to stać, wybuduje w tym miejscu kościół. Udało mu się dotrzymać słowa, ponieważ został on biskupem, a powstały kompleks możemy podziwiać do dzisiaj. Co ciekawe, wszystkie materiały do budowy wnoszone były z miasta przez budowniczych.
Góra Matki Bożej to wzniesienie położone około 1,5 kilometra od centrum miasta. Ma ona 760 metrów wysokości i prowadzi na jej szczyt droga krzyżowa z miasta.
Na wzniesieniu (co widać na pierwszym zdjęciu po lewej) znajduje się także Dom Pielgrzyma (Poutní Dům). Tam właśnie miałem okazję zostać na noc. Niech Was nie wystraszy nazwa, bo dzisiaj jest to hotel, który przyjmuje wszystkich gości, nie tylko pielgrzymów. Przyzwoity standard i niesamowite widoki z okna na Góry Orlickie gwarantowane.
Wnętrza
Na szczycie na największą uwagę zasługuje barokowy klasztor redemptorystów ze Świętymi Schodami. W czasach komunizmu na górze istniał obóz dla internowanych zakonników, zakonnic i księży, o którym możecie dowiedzieć się więcej w muzeum, o którym pisze nieco niżej. Obóz został zlikwidowany w 1968 roku, a w 1989 roku obiekt został przekazany powrotem zakonnikom.
W kościele znajduje się obraz Matki Bożek Większej – Santa Maria Maggiore, który prawdopodobnie pozyskał sam biskup Tobiaš Becker. W przeszłości na Górę Matki Bożej przyjeżdżało nawet ponad 150 tysięcy pielgrzymów rocznie, dzisiaj liczba ta jest około trzykrotnie mniejsza.
Swój dzisiejszy wygląd miejsce to zawdzięcza pożarowi z 1846 roku, kiedy to większość budynków została zniszczona. Odbudowano je po roku, ale wnętrza pochodzą z późniejszych lat (XIX wiek).
W środku zwiedzić możemy kościół, krużganki i kryptę, w której znajdują się groby zakonników.
W środku znajduje się także niewielki sklepik, gdzie kupić możecie dewocjonalia, wydawnictwa religijne, ale i produkty lokalne.
Więcej o dostępności do zwiedzania i godzinach znajdziecie na stronie.
Dziedziniec
Obiekt ten ma spory dziedziniec, na którego części znajduje się ciekawy budynek, w którym czekają na nas „Święte Schody”. Jest to miejsce, w którym na kolanach wierni mogą zgłębiać mękę Jezusa i wybory, przed którymi człowiek staje w życiu.
Dziedziniec kiedyś służył również pielgrzymom. Dzisiaj przybywają oni podczas różnych świąt i wtedy tętni on życiem.
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe w Kralikach, według niektórych jest najnowocześniejszym muzeum o tej tematyce w całej Republice Czeskiej. Składa się ono z części wystawowej w sporym hangarze oraz wystawy plenerowej. Eksponaty do dzisiejszego muzeum gromadzone były przez lata, ale dopiero w latach 2009-2011 udało się pozyskać środki unijne na gruntowne odnowienie pomieszczeń i stworzenie muzeum „z prawdziwego zdarzenia”. Otwarte dla publiczności zostało 1 lipca 20210 roku.
Dzisiejsza hala ekspozycyjna ma ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni, na której prezentowane są elementy uzbrojenia z różnych okresów historycznych. Znajdziemy tam kolekcje amunicji, dział przeciwlotniczych, środków ochrony czy pojazdów.
Muzeum posiada swoje magazyny i warsztaty, gdzie kolejne eksponaty odzyskują swój blask.
Muzeum czynne jest od października do kwietnia w godzinach 9.00-16.00 (wtorek-niedziela), a w sezonie turystycznym od 9.00 do 17.00 w te same dni tygodnia. Bilet kosztuje 140 CZK dla osoby dorosłej, a ulgowy 100 CZK. Możliwy jest zakup biletu rodzinnego (2+ max 3) za 340 CZK.
Bunkry
Okolice opisanego przed chwilą muzeum, obfitują w różnorodne umocnienia, które powstały, aby chronić region przed atakami III Rzeszy. Niestety na mocy postanowień Traktatu Monachijskiego z 1939 roku tereny te zostały oddane bez walki. Niemcy wykorzystywali je jako poligon dla swoich działań.
Tuż obok Muzeum Wojskowego znajduje się Pěchotní srub K-S 14 „U Cihelny” – Muzeum československého opevnění z let 1935-38 czyli schron, w którym obecnie mieści się muzeum. Możecie w nim zobaczyć oryginalne wnętrza oraz dowiedzieć się wszystkiego o tego typu budowlach. Pomimo, że na powierzchni obiekt nie jest duży, to ekspozycje znajdują się także na 3 poziomach podziemnych. Znajdziecie na nich wnętrza z tego lub podobnych obiektów pokazujące także ich pełne uzbrojenie.
Bilety do środka kosztują 100 CZK, a obiekt czynny jest od kwietnia do października (wtorek-niedziela) od 9.00 do 17.30.
Muzeum Internowania Králíky
W budynku muzeum przy Velké náměstí 367 znajduje się Pomnik Ofiar Internowania. Jest to niewielkie muzeum, które opisuje ze szczegółami wydarzenia, które miały miejsce w Kralikach. Na podstawie dekretu władz komunistycznych w latach 1950-1961 dokonano internowania zakonników i księży z całego kraju („akcja K”). Obóz dla internowanych znajdował się na terenie klasztoru w Kralikach.
W tym czasie „przewinęło”się przez to miejsce ponad 500 osób. Ekspozycja opisuje ich historię i wydarzenia z nią związane.
Godziny otwarcia muzeum:
- Środa 10.00-12.00, 13.00-17.00
- Czwartek 10.00-12.00, 13.00-17.00
- Piątek 10.00-12.00, 13.00-17.00
- Sobota 10.00-12.00, 13.00-16.00
- Niedziela 13.00–16.00
Bilet kosztuje 100 CZK dla dorosłych i 70 CZK dla uczniów i studentów. Jeżeli wybieracie się do Muzeum Celnictwa lub twierdzy KS 14 to przysługuje Wam zniżka 20 CZK.
Muzeum Celnictwa Králíky
W tym samym budynku co Muzeum Internowania, lecz piętro niżej, znajduje się Muzeum Celnictwa. Obie placówki nie są duże, zajmują po kilka pomieszczeń, ale opowiadana w Muzeum Celnictwa historia jest bardzo ciekawa. Králíky leżą dzisiaj i w przeszłości leżały w regionie przygranicznym.
Ekspozycja obejmuje rozwój Celnictwa w czasach starożytnych, średniowieczu i czasy współczesne. Dowiecie się na niej sporo o czasach międzywojennych w dawnej Czechosłowacji, jak i podczas socjalizmu, a na czasach po 1989 roku kończąc.
Pomimo, że branża ta nie wydaje się być na pierwszy rzut oka interesująca, to mnie ekspozycja zaciekawiła. Zobaczycie na niej rekonstrukcję urzędu starszego celnika z czasów austriackich oraz Pierwszej Republiki, mundury i akcesoria takie jak odważniki i miary. Ciekawą częścią jest ta mówiąca o czasach socjalizmu i istniejącym wtedy na szeroką skalę przemycie oraz czasach współczesnych!
Muzeum otwarte jest od kwietnia do października w godzinach:
- Środa – 10.00–12.00 i 13.00–17.00
- Czwartek – 10.00–12.00 i 13.00–17.00
- Piątek – 10.00–12.00 i 13.00–17.00
- Sobota – 10.00–12.00 i 13.00–16.00
- Nedziela – 13.00–16.00
Poza sezonem możliwe jest zwiedzenie muzeum dla grup po uprzedniej rezerwacji. Bilet wstępu kosztuje 100 Czy (dorośli), 70 CZK (dzieci pow. 6 roku życia i uczniowie). Jeżeli wybieracie się do twierdzy K-S 14 to z biletem z tego miejsca w Muzeum Celnictwa otrzymacie 20 CZK zniżki.
Rynek
Králíky nie mają wielkiego rynku. Wygląda on jak czeski, małomiasteczkowy Rynek, czyli przyjemnie. Na środku znajduje się zadrzewiony fragment, gdzie możecie odpocząć na ławce w cieniu. Tuż obok znajduje się kościół, sprzed którego zobaczycie również wspomniany przed chwilą klasztor.
Co w okolicy?
Okolica jest bardzo ciekawa! Znajdują tutaj coś dla siebie fani górskich wycieczkę, ale nie tylko. Największą i najbardziej znaną w ostatnich czasach atrakcją jest górski resort Dolni Morava, a w nich Ścieżka w Obłokach i najdłuższy na świecie pieszy most wiszący Sky Bridge 721. Ciekawych miejsc jest jednak znacznie więcej!
Jeżeli Waszym kierunkiem jest Dolni Morava to koniecznie zajrzyjcie do tekstu – Górski Resort Dolni Morava.
PS Przy dobrych warunkach pogodowych, zarówno wspomnianą ścieżkę, jak i most możecie zobaczyć ze szczytu Hora Matky Boží.
Warto odwiedzić Králíky?
Králíky to niewielkie miasto, ale warte odwiedzin! Niesamowite widoki i ciekawa okolica sprawiają, że powinniście zaplanować wizytę, chociaż na chwilę! Koniecznie odwiedźcie miejsca, które Wam opisałem! :)