Udostępnij
Są miejsca o których istnieniu nie wiemy, dopóki przypadek nie zdecyduje, że chce nam je pokazać. Megonky odkryłem przeglądając tereny pogranicza polsko-czesko-słowackiego i właśnie tak tam trafiliśmy. Pomimo, że miejsce to nie jest popularne, to jest wyjątkowe, ale o tym przekonacie się za chwilę.
Na pewno słyszeliście kiedyś o kamiennych kulach. Na całym świecie są miejsca, gdzie można znaleźć idealne, kamienne kule. Są one w wielu miejscach, nie wiadomo jak powstały ale łączy je jedno – wyglądają bardzo ciekawie. Kamienne kule możemy spotkać np. w Czechach (Vidče i Rousínov), Nowej Zelandii – Moreaki, czy na Kostaryce.
Lokalizacja i dojazd
Jeżeli nie zbliżycie mapy wystarczająco, to możecie mieć problem z określeniem, w jakim kraju miejsce to się znajduje! :) Od razu spieszę z odpowiedzią na to pytanie. Megonky znajdują się na Słowacji. My akurat zostawiliśmy samochód w Czechach i poszliśmy na półgodzinny spacer do sąsiedniego kraju :) Możecie dojechać tu także od strony Słowackiej. Najbliższym miastem na Słowacji jest Czadca (Čadca), a w Czechach – Mosty u Jabłonkowa.
O pomniku przyrody
Leży on na terenie Geoparku Megoňky Šance. Zlokalizowany jest na Wyżynie Turzovskiej w Beskidach Zachodnich. Dawniej był to kamieniołom piaskowców i to właśnie dzięki działalności wydobywczej udało się odkryć kamienne kule. Największa kula, ktora znajduje się obecnie w kamieniołomie mierzy ponad 2 metry. Pierwotnie było ich znacznie więcej (mówi się o 300 sztukach), ale dzisiaj zdobią muzea i prywatne ogródki.
Skąd się wzięły kule? Tego do końca nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi o działaniu fal w pradawnych oceanach, które uformowały takie kształty. Jest szansa, że w okolicy takie kule również występują, ale zauważyć je można dopiero po tym, jak na skałę zadziałają zjawiska atmosferyczne lub nastąpi ingerencja człowieka, tak jak w przypadku kamieniołomu. Jednym z miejsc, gdzie kule też można znaleźć, są Klokočovskie Skałki, ale są one zdecydowanie mniejsze niż w Megonkach.
Sam kamieniołom to miejsce często odwiedzane przez geologów. Na fanów geoturystyki czekają piaskowce i iłowe łupki tworzące flisz oraz zlepieńce.
Co w okolicy?
Okolica jest piękna i mało odkryta. My będąc w tych okolicach zajrzeliśmy na Trójstyk granic, gdzie jak łatwo się domyślić, łączą się granice 3 krajów – Polski, Czech i Słowacji. Megonky to część większego szlaku poświęconego geologii. Przez obiekt przebiega również Edukacyjna trasa rowerowa Geopark Megoňky–Šance. W okolicy warto także odwiedzić szańce – fortyfikacje liczące kilkaset lat.
Artykuł o Trójstyku w Jaworzynce czeka na Was.
Warto odwiedzić?
Megonky to miejsce bardzo ciekawe, ale na pewno bardziej spodoba się osobom zainteresowanym geoturystyką. Idąc od czeskiej strony mamy możliwość pospacerowania pięknymi lasami i podziwiania panoram górskich. Jeżeli będziecie w okolicy i szukacie miejsc mało znanych, to zajrzyjcie tu koniecznie!