Czeski miasta i miasteczka potrafią zaskoczyć! Polička to miasto z kompletnymi murami obronnymi, które zauroczyło mnie mimo fatalnej pogody, która towarzyszyła mojej wizycie! Sprawdźcie co warto zobaczyć w tym mieście!

Lokalizacja i dojazd

Polička to miasto zlokalizowane w kraju pardubickim (Czechy). Położone jest ono praktycznie po środku trójkąta łączącego Pardubice, Ołomuniec i Brno. Do przejścia granicznego w Kudowie-Zdrój mamy z miasta około 100 kilometrów. Planując wizytę w mieście Polička, uwzględnijcie, że tuż obok znajduje się m.in. Litomyśl czy Svitavy więc jest co zwiedzać!

Historia miasta

Miasto zostało założone jako miasto królewskie przez Przemysła Ottokara II w 1265 roku. Pierwotnie mieszkańcami Polički byli osadnicy z Niemiec. Pierwotnie nie posiadało ono murowanych murów miejskich, tylko 4 bramy wjazdowe. Mury kamienne powstały w 1305 roku.

Na początku XV wieku miasto zostało splądrowane przez Zygmunta Luksemburczyka. W późniejszym okresie, za panowania Jerzego z Podebrać, w mieście powstał barbakan i kolejna fosa. W połowie XVI wieku miasto została ukarane za czynny udział w spore przeciwko Ferdynandowi I Habsburgowi. Pozbawiono je praw i nieruchomości.

W 1613 roku miasto strawił pożar, a później ucierpiało podczas wojny trzydziestoletniej. Ponowny rozwój miasta nastąpił w XVIII wieku. Miasto ominęła zaraza, za co votum wdzięczności jest kolumna znajdująca się na rynku. Miasto kolejny raz dotknął pożar w 1845 roku.

Polička – mury miejskie

Chyba najbardziej charakterystycznym elementem miasta Polička są mury miejskie. Zachowały się one w 100% co w dzisiejszych czasach należy już do rzadkości. Uchodzą one za jedne z najlepiej zachowanych murów miejskich w Europie Środkowej i mierzą 1220 metrów. Oprócz samych murów, podziwiać możemy także wieże, bramy i galerie. Całość założeń obronnych miasta powstała w 1305 roku.

W skład pierwszych obwarowań miejskich wchodziły wysokie na 10 metrów mury (2,5 metra u podstawy) oraz 19 bastionów. Pierwsze fortyfikacje miejskie miały formę wału ziemnego i pochodziły z czasów założenia miasta. Były one rozbudowywane na przestrzeni lat, ale wraz z rozwojem technik wojennych z czasem straciły na znaczeniu. Bramy miejskie zostały zniszczone w celu rozbudowy miasta.

W 1958 roku mury miejskie wpisane zostały na listę zabytków kultury, a 14 lat później rozpoczęto ich renowację.

Muzeum Miejskie

Niedaleko głównego placu znajduje się Miejskie Muzeum (ul. Tyloma 114). Znajduje się ono w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się szkoła mieszczańska dla chłopców, do której Bohuslava Martinů uczęszczał.

Czynne jest ono od września do kwietnia – wtorek – niedziela w godzinach 9.00-12.00, 12.30-16.00, a od maja do sierpnia od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-12.00, 12.30 – 17.00. Wstęp do Muzeum Miejskiego – Centrum Bohuslava Martinů jest uzależniony od wystaw, ktore chcemy zobaczyć.

W muzeum poznacie osobę kompozytora, ale dowiecie się także sporo o mieście, jego historii, okolicach oraz odwiedzicie ekspozycję dotyczącą przemysłu szklarskiego.

Kościół św. Jakuba

Świątynią, którą warto w mieście zobaczyć jest kościół św. Jakuba. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał wraz z początkami miasta za czasów króla Przemyślą Ottokara II. Gotycka świątynia uległa prawie całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru w latach czterdziestych XIX wieku. Trzynaście lat później położono kamień węgielny pod neogotycką budowlę, której projektantem był Antonín Ignác Wach. Nowa świątynia ukończona została w 1865 roku.

Oprócz zwiedzania kościoła, istnieje możliwość podziwiania miasta z góry poprzez wyjście na 36 metrową wieżę (prowadzą tam 192 schody). Na wieży znajdują się cztery dzwony. Oprócz odlanych pod koniec XX wieku dzwonów znajduje się tam dzwon Median z 1511 roku.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale w kościele urodził się i mieszkał Bohuslav Martinů – czeski kompozytor, o którym za chwilę.

Bohuslav Martinů

Polička kojarzona jest często z postacią kompozytora muzycznego – Bohuslava Martinů. Urodził się on na… wieży kościelnej, bo tam mieszkała jego rodzina. Tata kompozytora obserwował okolicę z tego punktu i wypatrywał pożarów. Do dzisiaj zachowało się pomieszczenie, gdzie rodzina mieszkała i po części też pracowała. Aby je zobaczyć musicie pokonać 192 stopnie, które mieszkańcy musili pokonywać regularnie.

Bohuslav Martinů tworzył w stylu neoklasycznym. Skomponował m.in. dziesięć baletów, siedemnaście oper, sześć symfonii, siedemnaście koncertów i wiele innych. Urodził się on w Poličce, a zmarł w Szwajcarii. Pochowany został jednak na cmentarzu w Poličce.

Pomieszczenie na wieży możecie zwiedzać, a bilety możecie kupić w Muzeum Miejskim. Minimalna grupa to 5 osób, a maksymalna 25 osób. Jeżeli zatem przyjeżdżacie w większej ilości osób to musicie się podzielić. Terminy, w których możliwe jest zwiedzanie najlepiej sprawdzić na stronie. Bilet kosztuje 120 CZK dla osób dorosłych i 60 CZK dla dzieci i studentów.

Ratusz

Podczas Waszego zwiedzania miasta, warto zajrzeć do Ratusza, w którym znajduje się galeria sztuki sakralnej i współczesnej. Prezentowane są tam różnorodne dzieła malarskie o różnym rodowodzie is tymi. Podczas mojej wizyty akurat w ratuszu prowadzone były prace renowacyjne, ale udało się coś zobaczyć. Galeria ta wchodzi w skład Muzeum Miejskiego, gdzie dowiecie się wszystkiego o biletach i dostępności przewodników.

Obiad

Miejscem, gdzie my udaliśmy się na obiad był Šenk nožíře Dobroty. Miejsce to zlokalizowane jest tuż poza murami miejskimi i przylega do nich bezpośrednio. Oryginalne i tradycyjnie urządzone wnętrze i smaczne dania sprawiły, że i Wam polecam wizytę w tym miejscu!

Adres restauracji do Na Bídě 15, 572 01 Polička.

Browar Polička

Na pewno Was to nie zdziwi, ale w mieście działa też browar. W Czechach znajdziecie je na każdym roku i każdy ma coś do powiedzenia w temacie warzenia złotego trunku. Mieszczański Browar Polička kontynuuje tradycje piwowarskie, jakie w mieście było bardzo bogate. Na przestrzeni lat prawo do warzenia piwa miało ponad 110 domów. Podczas pożaru miasta w 1845 roku większość domów została zniszczona. W 1865 roku podjęto decyzję o budowie nowego browaru, który stoi w tym miejscu do dzisiaj.

W browarze powstaje siedem rodzajów piwa – 10 jasna, 10 ciemna, 11 jasna, 11 rzezana, 12 jasna, 13 jasna i 13 ciemna. Każde z nich ma swoją nazwę i ciekawą etykietę.

Warto odwiedzić?

Polička to bardzo ciekawe miasto i pomimo kiepskiej powody zrobiło na mnie wrażenie. Będąc w okolicy zajrzę na pewno ponownie licząc na zwiedzanie w słońcu! Wiele osób twierdzi, ze fortyfikacje miejskie są najlepiej zachowanymi w Czechach, a niektórzy idą nawet szerzej do Europy Środkowej. Odwiedźcie to miasto i przekonacie się sami! 🙂