Muzea, to miejsca, które lubię odwiedzać regularnie. Widziałem podczas swoich podróży już różne placówki. Były supernowoczesne i ciekawe, a były i takie, które zatrzymały się kilkadziesiąt lat temu, a najciekawszą w nich rzeczą były wyścigi w kapciach. Kieleckie muzea są na wyższym poziomie, ale i w naszym mieście można trafić super, a można tylko dobrze. Kieleckie muzea są interesujące i mogą być ciekawą formą spędzenia wolnego czasu.

Muzeum Narodowe (dawny Pałac Biskupów Krakowskich)

Strona www

Muzeum zmieniło się na przestrzeni lat. Możemy w nim zobaczyć oryginalne wnętrza pałacowe, galerię malarstwa polskiego oraz wystawy czasowe. Jeżeli macie ochotę przymierzyć ubrania z epoki w wirtualnym lustrze to właśnie tam możecie to zrobić. Na dole znajduje się sklepik dobrze wyposażony w wydawnictwa o mieście i regionie. Bilet kosztuje 10 zł (niedziela – bezpłatnie) i daje też możliwość zwiedzenia Ogrodu Włoskiego na tyłach pałacu. Lubię to miejsce z powodu antyczności, która w nim występuje. Majestatyczne drewniane stropy i wyobrażenia, jakby to było mieszkać w takim pałacu albo chociaż jednej z jego wież, dopełniają klimat.

Kieleckie muzea

Muzeum Dialogu Kultur (Rynek)

Strona www

Muzeum, które odwiedziłem w ostatni weekend po raz pierwszy i niestety się zawiodłem. Byłem tam w niedzielę, gdy bilety były darmowe, lecz normalnie kosztują 13 zł. Jest jedna sala z ekspozycją i jedna na wystawy czasowe. Mam nadzieję, że pozostałe sale konferencyjne, warsztatowe i inne promują dialog kultur. Muzeum jest nowe i wyposażone w kilka sprzętów multimedialnych. Spodziewałem się jednak czegoś więcej  – nie wiem, czy słusznie, bo o idei dialogu można tam poczytać… ale niedosyt jakiś pozostaje. Może to też kwestia wystawy czasowej (Widzialne/Niewidzialne), która do mnie nie trafia. Nie widzę tam, ani dialogu, ani kultury. Czekam z niecierpliwością na ciekawsze wystawy czasowe aby choć trochę poprawić sobie zdanie.

Nowością w Muzeum są dwie wystawy nie do końca związane z dialogiem kultur. Jedna to wystawa archeologiczna poświecona czasom od mezolitu po wczesne średniowiecze, a druga ekspozycja poświęcona jest historii motoryzacji w minaiturze. Jeżeli lubicie resoraki to coś dla Was.

muzea

Muzeum Geologiczne (ul. Zgoda)

Strona www

Byłem w nim kilka razy i jego poziom był ogólnie rzecz biorąc słaby. Nie wiem jak wygląda po przebudowie. Plusem jest powstanie terenowego lapidarium z okazami skał i minerałów z regionu świętokrzyskiego.

Muzeum Stefana Żeromskiego (ul. Jana Pawła II)

Strona www

Muzeum to odwiedziłem dwukrotnie podczas nocy muzeów. Do zwiedzania są dwie duże sale wypełnione przedmiotami z epoki Żeromskiego. Znajdują się w nich szkolne ławy i meble. Na korytarzu w gablotach prezentowane są książki. Muzeum to jest dobre dla fanów pisarza i/lub jego literatury. Brak w nim multimediów i moim zdaniem wymaga odświeżenia. Ciekawostką jest belka wisząca pod sufitem, pochodząca z domu rodzinnego Żeromskiego. Bilet kosztuje 8 zł (polecam niedzielę – bezpłatnie). Podobno muzeum ma zostać przeniesione do budynku, po drugiej stronie ulicy – wtedy jest szansa, na szersze i nowocześniejsze spojrzenie na temat.

muzea

Muzeum Zabawek i Zabawy (Pl. Wolności)

Strona www

Odwiedzałem je, gdy mieściło się jeszcze przy ul. Kościuszki. Po zmianie siedziby odwiedzam częściej. Współorganizowałem w nim kilka warsztatów i często zaprowadzam tam znajomych. Wystawa stała prezentuje różnorodne zabawki, zarówno stare, jak i nowsze. Znajdzie się coś dla miłośników lalek, modelarzy, czy fanów klocków lub zabawek etnograficznych. Ciekawe wystawy czasowe i wydarzenia. Idealne miejsce na wizytę z dziećmi, ponieważ na dziedzińcu znajdziecie mnóstwo przedmiotów do zabawy. Bilet kosztuje 15 zł (obejmuje też wstęp do Muzeum Laurensa Hamonda)

Kieleckie muea

Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków (ul. Jana Pawła II)

Strona www

Muzeum to jest namiastką Muzeum Wsi Kieleckiej. Fajne jest to, że w centrum miasta zachował się dom w takim stanie. Ma ponad 200 lat i podobno jest ostatnim drewnianym obiektem z tego okresu w Kielcach. Wydaje mi się, że jak byłem mały była tu stołówka, do której chodziłem z prababcią lecz może to być tyko moja wyobraźnia. W środku znajduje się wystawa sztuki ludowej lecz ja traktuję to miejsce, jako zachętę do wizyty w Tokarni.  Bilet kosztuje 5 zł (sobota wstęp bezpłatny).

muzea

Muzeum Diecezjalne (ul. Jana Pawła II)

Strona www

Muzeum to odwiedziłem podczas jednej z nocy muzeów. Znajduje się ono naprzeciwko Katedry. Wśród zbiorów znaleźć możemy sporo eksponatów związanych z Kościołem. Niektóre z nich mają ponad 500 lat, a są wśród nich m.in. meble, obrazy, grafiki, rzeźby. Sporo wystaw czasowych, a bilet kosztuje 7 zł.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (ul. Zamkowa)

Strona www

Jedno z najświeższych miejsc w Kielcach. Nie jest to właściwie muzeum. Znajduje się w dawnym kieleckim więzieniu. Ekspozycja składa się zasadniczo z 2 części. Część na poziomie zero prezentuje historię regionu na tle wydarzeń historycznych w Polsce (powstania, okupacja).  W Podziemiach ekspozycja poświęcona jest bohaterom podziemia niepodległościowego Kielecczyzny 1939-56. Obfituje ona w zdjęcia, eksponaty i multimedia. Druga część znajduje się w podziemiach. Zachowane tam zostały oryginalne wnętrza więzienne. Wśród pamiątek po skazańcach, nie tylko z tego więzienia, znajduje się również hak służący w przeszłości do wieszania więźniów skazanych na karę śmierci. Mamy tam również możliwość obejrzenia filmu, czy zobaczenia karcerów. Bilet kosztuje 5 zł – warto.

Centrum Geoedukacji (ul. Daleszycka)

Strona www

Obiekt (bo nie jest to stricte muzeum) prezentujący geologiczną przeszłość regionu. Wystawa stała zaopatrzona w multimedia i symulator 5d. Ciekawa wędrówka przez wieki, zarówno dla miłośników geologii, jak i tych mniej uzdolnionych w tym kierunku. Tuż obok do zwiedzenia Rezerwat Wietrznia. Dla najmłodszych – możliwość poszukania skamieniałości, warsztaty szlifowania okazów i rozpoznawania ich. Lubię tam przychodzić. Jest jeden minus – odległość od centrum lecz w pewnym sytuacjach jest to także plus. Zwiedzanie jest darmowe lecz trzeba wcześniej dokonać rezerwacji.

muzea

Muzeum Historii Kielc (ul. Leonarda)

Strona www

Jeszcze kilka lat temu nie było miejsca poświęconego historii mojego miasta. O regionie było sporo, o mieście – szczątkowo. Z wielkim entuzjazmem przyjąłem informację, że powstało Muzeum Historii Kielc. Odwiedzam je regularnie, starając się, aby pokrywało się to z wprowadzaniem nowych wystaw czasowych. Na wystawie stałej historia Kielc przedstawiona jest w sposób przystępny i ciekawy. Jeżeli chodzi o ekspozycję to jest dość „multimedialna”. Możecie tam znaleźć m. in.  pralkę „Franię”, motor SHL, czy ogromny plan centrum Kielc. Bilet kosztuje 7 zł – warto.

Muzeum Laurensa Hamonda (ul. Kościuszki)

Strona www

Jedno z najnowszych muzeów w naszymm mieście. Znajduje się przy ul. Kościuszki w budynku, gdzie kiedyś znajdowała się np. Anglistyka UJK. Muzeum opowiada historię Laurensa Hamonda i stworzonych przez niego organów, które na przestrzeni lat kształtowały gusta muzyczne. Ekspozycja jest interesująca (można przetestować organy i pograć na nich), ale najbardziej przypadnie do gusty miłośnikom muzyki. Więcej o muzeum możecie poczytać w tekście. Bilet kosztuje 5 zł.

Muzeum Lurensa Hammonda