Udostępnij
Moje pierwsze spotkanie z miastem Ołomuniec miało miejsce jeszcze podczas planowania jednej z wypraw samochodem po Europie. Rozważałem wizytę w tym miejscu z powodu znajdującego się nieopodal Muzeum Twarożków. Po kilku nieudanych próbach wreszcie udało mi się odwiedzić Ołomuniec na weekend i jestem bardzo miło zaskoczony!
Ołomuniec – lokalizacja i dojazd
Ołomuniec jest stolica Ołomunieckiego Kraju, a od Kielc dzieli go około 350 kilometrów. Droga zajmie nam około 4 godzin (chyba, że wybieramy opcję bez winiety i używamy dróg lokalnych wtedy około 4g 40m). Dzięki swojemu położeniu Ołomuniec jest doskonałym miejscem do odwiedzenia nie tylko jako cel podróży, ale także po drodze do Pragi, Wiednia czy dalej. Mieszka w nim około 100 tysięcy mieszkańców (piąte miejsce w Czechach), ale starówką może on konkurować z dużo większymi miastami.
Z racji lokalizacji Ołomuniec na weekend to dobra opcja. Zarówno biorąc piątek wolny, jak i wyjeżdżając po pracy dacie radę skorzystać z uroków miasta.
Historia miasta
W poprzednim roku (2017) minęło tysiąc lat od pierwszej wzmianki o Ołomuńcu. Na przestrzeni wieków był on siedzibą biskupów i arcybiskupów. Znajdowała się tam Akademia Jezuitów, która przekształciła się w uniwersytet. Miasto było świadkiem wielu historycznych wydarzeń ważnych dla historii tej części Europy. To w Ołomuńcu zamordowany został król Wacław III, miasto zostało zdobyte przez Szwedów (później przekształcone w twierdzę) i to właśnie w Pałacu Biskupim proklamowani Franciszka Józefa I na cesarza Austrii. Z Ołomuńcem związany jest także Wolfgang Amadeusz Mozart, to właśnie tutaj skomponował w wieku 11 lat symfonię nr 6 F-dur. Warto wspomnieć, że o bogate historii miasta świadczy fakt, że jest to drugi pod względem wielkości w Czechach zabytkowy miejski zespół urbanistyczny (po Pradze).
Plan na Ołomuniec na weekend – co zobaczyć?
Rynek, a właściwie dwa
W Ołomuńcu znajdują się dwa rynki – Dolny i Górny. Na Górnym znajduje się wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolumna Trójcy Przenajświętszej oraz Ratusz. Wiele razy usłyszeliśmy, że Ołomuniec to miasto fontann i kolumn. Spacerując po starym mieście spotkacie ich sporo. Na Górnym Rynku znajdziecie także w miarę nową fontannę z żółwiami. Pojawiają się one często na gadżetach związanych z miastem. Na Rynkach tak jak to najczęściej bywa znajdziecie ogródki restauracji i kawiarni oraz organizowane cęsto wydarzenia kulturalne.
Katedra
Katedra znajduje się kawałek od Rynku, ale warto ją odwiedzić. Jest to kościół pod wezwaniem św. Wacława i pochodzi z XII wieku. Tuż obok niej znajduje się Muzeum Diecezjalne. We wnętrzu możemy zapoznać się ze spisem wszystkich biskupów ołomunieckich od początku powstania miasta.
Kościół św. Maurycego
Sam kościół jest interesujący i położony bardzo blisko Górnego Rynku. Naszym celem była jednak wieża widokowa, która przy kościele się znajduje. Biletem wstępu jest dobrowolna ofiara do puszki. Ciekawostką są dwa równolegle biegnące ciągi schodów – nie mamy problemów z przepuszczaniem osób, które schodzą. Wejście nie jest trudne, ale wstęp na wieżę jest możliwy dla dzieci powyżej 11 roku życia. Na górze czeka na nas otwierana klapa, po otwarciu której możemy podziwiać widoki na Górny rynek, ratusz katedrę i wiele innych ciekawych miejsc w Ołomuńcu.
Stare Miasto
Stare miasto w Ołomuńcu jest nietypowe. Oprócz wspomnianych już dwóch rynków o całkiem pokaźnych rozmiarach, możemy spacerować długo pomiędzy pięknymi kamienicami. Całość otoczona jest murami miejskimi, które największe wrażenie robią, gdy patrzymy na nie od drugiej strony.
Planty i Flora
Całe stare miasto otoczona jest plantami. Wkraczając ze starego miasta możemy poczuć się jak w innym świecie. Cisza, drzewa i płynąca rzeka sprawia, że możemy odpocząć. Jeżeli zawitamy na wiosnę lub w lato warto także odwiedzić znajdujące się na Plantach i w okolicy obiekty związane z roślinami. Rozarium, palmiarnia, oranżeria z kaktusami to tylko niektóre z obiektów, do których możecie zajrzeć.
Co w okolicy Ołomuńca?
Svatý Kopeček
Svatý Kopeček to dzielnica Ołomuńca, ale wiele osób nazywa tak też znajdującą się tam bazylikę. W dosłownym tłumaczeniu miejsce to nazywałoby się „Święte Wzgórze”. Rzeczywiście zlokalizowane jest ono na wzniesieniu (382 m n.p.m.) widocznym z okolicy. Od Dolnego lub Górnego Rynku w Ołomuńcu, Svatý Kopeček oddalony jest o około 10 km.
Svatý Kopeček to miejsce wyjątkowe! Ja odczułem tam lekko magiczną atmosferę. Jeżeli kwestie duchowe nie są Wam po drodze, to zajrzyjcie obejrzeć obiekt pod kątem architektury, bo robi wrażenie. Będąc w Bazylice, koniecznie spójrzcie na malowidła na suficie – zapierają dech w piersiach!
W środku znajdziecie informacje także po polsku. Na miejscu znajduje się także Svatokopecké muzeum, do którego nie miałem jednak okazji wejść.
Więcej informacji o tym miejscu czeka w tekście – Svatý Kopeček
ZOO
Pomimo, że ZOO nazywa się Ołomuniec to znajduje się już poza miastem. Tuż obok niego znajduje się wzgórze Svaty Kopecek, które również jest ciekawym miejscem. W ZOO znajduje się ponad 250 gatunków zwierząt. Nie jest ono duże, a położone jest na stoku wzgórza. Jeżeli wiec jest ciepło wyposażcie się w wodę, bo po przejściu trasy musicie wrócić do wyjścia, który jest położone na szczycie. Oprócz wybiegów dla zwierząt znajdziecie tam także strefy specjalne (nietoperzy, gadów, płazów, itp).
Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się także wieża widoków, z której roztacza sie piękna panorama na okolicę. ZOO cały czas jest remontowane co dobrze wróży, bo niektóre wybiegi mają swoje lata. Zwiedzają je mamy możliwość odpłatnie skorzystać z kolejki i pojeździć pomiędzy niektórymi zwierzętami. Jeżeli będziecie jechać samochodem i nawigacja każe Wam skręcić w wąską i stromą drogę to nie restartujcie jej – tak wygląda! :)
Muzeum Serków Ołomunieckich
Był to jeden z głównych powodów naszej wizyty w Ołomuńcu. Po weekendzie w tym mieście już wiem, że jest ich znacznie więcej! O Muzeum napisałem osobny tekst, który znajdziecie tutaj. Podczas krótkiego pobytu w Ołomuńca to temat na osobną wycieczkę, ale planując Ołomuniec na weekend, wizyta w tym miejscu to dobry pomysł.
Browar Tvarg
Opisując Browar Tvarg możemy mówić o kilku elementach. Pierwszym z nich jest zwiedzanie samego browaru wraz z degustacją, ale dostępne są także „zajęcia” z nalewania piwa. Możecie na miejscu także spróbować produktów z twarożków lub po prostu usiąść ze znajomymi i napić się piwa czy drinka.
Velká Bystřice to miasteczko, w którym tradycje piwowarskie istniały już bardzo dawno temu. Browar Tvarg, w takiej formie istnieje w budynkach pałacowych od 2020 roku. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne czeskie lagery, piwa górnej fermentacji ALE, IPA i inne. Lokalną specjalnością jest wyjątkowa propozycja połączenia ciemnego piwa z whisky Jameson.
Więcej o tym miejscu w tekście – Pivovar Tvarg
Góry
To jest element, który zostawimy sobie na kolejny raz. Jeżdżąc po okolicy co chwilę mijaliśmy informacje o wąwozach i jaskiniach. Czasem skręcając z głównej drogi trafialiśmy na miejsca magiczne i odludne.
Ołomuniec na weekend to doskonała propozycja. Piękne miasto, a do tego nie zatłoczone. Idealne na spacery zwiedzanie, ale i bardziej aktywne atrakcje. Wszystko to w połączeniu z ciekawą okolicą sprawiło, że nam nie starczyło czasu na odwiedzenie wszystkich miejsc, które zakładaliśmy. Mamy więc powód do powrotu! :)
Ołomuniec na weekend to rewelacyjny pomysł! Jeżeli planujecie pierwszą wizytę w Republice Czeskiej to będzie to idealne miejsce na poznanie architektury, smaków i kultury!