Udostępnij
Nie każde miasto łatwo odkrywa przed nami swoje sekrety. Niektóre są bardziej wymagające, zmuszają nas do poszukiwań, ale odwdzięczają się ogromną ilością ciekawostek i miłych chwil. Ostrawa, to miasto przemysłowe, położone niedaleko polskiej granicy, ale ma także swoje drugie oblicze, które warto poznać! Nie wiecie co zobaczyć w Ostrawie? Spójrzcie sami, czym to miasto może Was zachęcić!
Lokalizacja i dojazd
Ostrawa jest miastem często odwiedzanym z powodu bliskości polskiej granicy. Administracyjnie jego teren kończy się tuż przed granicą. Do Ostrawy z Polski najszybciej i najwygodniej dojechać autostradą A1. Warto wiedzieć, że do samego miasta przejazd autostradą jest zwolniony z obowiązku posiadania winiety.
Historia miasta
Pomimo tego, że Ostrava to miasto przemysłowe i z przemysłem właśnie kojarzy się jego historia, to jest ona jednak znacznie bogatsza, chociaż z tym obszarem niewątpliwie związana. Najstarsze wzmianki pisane o mieście pochodzą z 1279 roku, ale prawa miejskie uzyskała na pewno wcześniej. Wtedy była to własność biskupa ołomunieckiego. 11 lat później prawobrzeżna Ostrawa została włączona do Księstwa Cieszyńskiego. Późniejsze losy miasta były zróżnicowane w zależności od tego, o którym brzegu rzeki Ostravicy mówimy.
To właśnie na tej rzece przebiegała przez wiele lat granica pomiędzy Śląskiem a Morawami. Na przestrzeni lat miasta się zmieniały. Dotknięte zostały pożarami czy epidemiami. W 1828 roku powstała Huta Rudolfa (późniejsza Huta Witkowice, o której za chwilę). W 1901 roku w Ostrawie pojawił się pierwszy tramwaj elektryczny (a 5 lat wcześniej parowy).
Po powstaniu Czechosłowacji pojawił się też pomysł zjednoczenia Ostrawy wraz z okolicznymi gminami i stworzenia wielkiego miasta Ostrawa. W pierwszym etapie powstała Morawska Ostrawa, która po wkroczeniu na teren Czechosłowacji wojsk niemieckich, została powiększona także o część polską.
Podczas II Wojny Światowej zamordowanych zostało większość Żydów mieszkających w mieście, a pod jej koniec powstał w mieście obóz dla Niemców.
Mówiąc o historii Ostrawy, warto odnotować także dwie daty współczesne. Pierwszą z nich jest 1994 rok, kiedy to zaprzestano wydobycia węgla w mieście, a drugą 1998, kiedy zakończony został wytop żelaza w Hucie Witkowice.
Co zobaczyć w Ostrawie?
Dolni Vitkovice
Dolní Vítkovice to część Ostravy o bardzo bogatej historii przemysłowej. Znajdowała się tam ogromna, bo zatrudniająca kilkadziesiąt tysięcy osób huta wraz z własną koksownią i kopalnią węgla. Zakład pracował do 1998 roku, a później zaczął niszczeć. Na szczęście proces ten został przerwany, a cały teren rozpoczął swoje przeobrażenie w produkt turystyczno-użytkowy.
Na miejscu znajduje się nadbudowana na jednym z wielkich pieców Bolt Tower, z której możemy oglądać panoramę kompleksu przy kawie lub ciastku. Dolní Vítkovice to także ogromne centrum konferencyjne Gong znajdujące się w dawnym zbiorniku na gaz oraz Mały i Wielki Świat Techniki gdzie goście mogą zgłębiać fascynujący świat techniki i nie tylko.
Na terenie kompleksu powstają nowe firmy, kawiarnie i lokale, co cieszy, bo miejsce to otrzymało drugie życie. Jeżeli planujecie wizytę w Ostrawie, to koniecznie zarezerwujcie nawet cały dzień i odwiedźcie Dolní Vítkovice!
Przeczytajcie również: Dolní Vítkovice – nowe życie przemysłowej strefy.




Rynek
Rynek w Ostrawie, a właściwie Masarykovo náměstí, to plac w centrum starego miasta. Otoczony jest on budynkami z różnych okresów. Samo założenie powstało już w czasach średniowiecznych, ale w latach sześćdziesiątych XX wieku teren ten zmienił nieco swój kształt. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza renowacji z 2007 roku.
Na placu znajduje się barokowa kolumna maryjna z 1702 roku i figura św. Floriana z 1763. Wśród ciekawych budynków warto wymienić stary ratusz z XVI wieku.


Landek Park
Jadąc od polskiej granicy Landek, park będziecie mijać zanim wjedziecie jeszcze do centrum Ostravy. Jest to skansen i muzeum górnicze. Sam park wokół muzeum oferuje sporo atrakcji. Są pociągi małe i duże, narzędzia górnicze, ale możecie znaleźć tu też np. kozy. Wstęp na teren parku jest darmowy. Warto zwrócić uwagę na architekturę i budynki pozostałe po wydobyciu węgla. Jeżeli macie ochotę, możecie również zjechać na dół do dawnej kopalni i dowiedzieć się więcej o wydobyciu w regionie.
Katedra
Właściwie jest to Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie. Powstała ona w 1889 roku, a od 1927 roku stała się kościołem parafialnym. Miano Katedry nosi od 1996 roku. Projekt budynku to dzieło Gustava Meretty, a o jej wnętrza zadbał Max von Ferstel.


Spacer uliczkami starego miasta
Spacerując uliczkami Ostravy, możecie zaobserwować różne style w architekturze tego miasta. Łączą się one w całkiem udany sposób, tworząc specyficzny dla tego miasta klimat. Spójrzcie poniżej, jak różne budowle znajdziecie w Ostrawie, a mogę Wam zagwarantować, że jest to tylko namiastka! ?








Spacer nad rzeką
Rzeka Ostrawica dzieli miasto na dwie części. Po jej zachodniej stronie znajduje się Ostrawa morawska, a po wschodniej śląska.
Sama rzeka ma długość 64 kilometrów i wpada do Odry. Spacerując nadbrzeżnymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi, na pewno zwrócicie uwagę na znajdujące się na wodzie tory dla kajakarzy górskich – jest to lubiana w Ostravie dyscyplina sportu.
Będąc przy moście Miloša Sýkory, warto zwrócić uwagę na niewielki pomnik i sylwetkę tej osoby. Podobno w czasie II Wojny Światowej radzieckie czołgi, które wyzwoliły miasto, chciały jechać dalej, ale nie było takiej możliwości, ponieważ most był zaminowany. Właśnie Miloš Sýkora ze swoim przyjacielem zgłosili się na ochotnika do przecięcia drutów pod mostem. Sýkora został zabity podczas ucieczki, ale most udało się odblokować.




Ratusz Ostrawy Śląskiej
Ratusz znajduje się bardzo blisko wspomnianego przed chwilą mostu i pomnika Miloša Sýkory. Zbudowany on został w 1913 roku w stylu neorenesansowym. Dzisiaj jest on siedzibą urzędu Śląskiej Ostrawy – dzielnicy miasta Ostrawa. Nie można go zwiedzać, znajdują się w nim reprezentacyjne pomieszczenia urzędu.

Ratusz Nowego Miasta
Ciekawym i uznawanym za jeden z symboli miasta budynkiem jest Nowy Ratusz pochodzący z 1930 roku. Ten modernistyczny budynek robi wrażenie. Ma on ponad 85 metrów wysokości, a jego wieża pokryta jest miedzianą blachą.
Co zobaczyć w okolicy Ostrawy?
W zależności od tego, jak podejdziemy do definicji okolicy, możemy wyróżnić kilka miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich znajdziecie obiekty różnego typu i przeznaczone dla różnych grup turystów:
Stramberk
Stramberk to wyjątkowo urokliwe miasteczko położone pomiędzy górami. Z Ostrawy dojedziecie tam w mniej niż godzinę. Niewielki rynek otoczony pięknymi kamieniczkami i wieża górująca nad nim to tylko część klimatu, jaki możecie tam poczuć. Wąskie uliczki, ciekawa architektura i regionalny przysmak – stramberskie uszy. Stramberk to miasteczko, które zasługuje na osobny tekst, który znajdziecie tutaj – Stramberk.


Karvina
To położone bardzo blisko polskiej granicy miasto posiada ciekawy rynek, pałac i park, ale osobliwością dla mnie okazało się coś innego. Kościół zbudowany w 1736 roku na pierwszy rzut oka nie wyróżniał by się znacząco, gdyby nie jeden fakt. Z powodu prac górniczych prowadzonych w regionie często dochodziło do „tąpnięć” i osiadania terenu. Kościół, który widzicie na zdjęciu poniżej, znajdował się prawie 40 metrów wyżej na wzniesieniu. Dzisiaj znajduje się w niewielkim zagłębieniu, a jego ściany są krzywe, ale świątynia dalej działa!
Więcej o kościele znajdziecie w tekście – Krzywy kościół w Karvinie.


Nošovice
Ta niewielka miejscowość skrywa miejsce, które może okazać się bliskie fanom piwa marki Radegast. To właśnie tam jest ono produkowane w dużym, przemysłowym browarze. Można go zwiedzać, a podsumowaniem wycieczki są zajęcia z nalewania piwa. Zwiedzanie wraz z degustacją trwa około 2,5 godziny.
Podsumowanie naszej wizyty w browarze znajdziecie w tekście – Browar Radegast w Nošovicach.


Pustevny
Jeżeli lubicie góry to koniecznie odwiedźcie Pustevny. Możecie tam wjechać kolejką krzesełkową lub dojść na piechotę. Co Was czeka na górze? Sporo ciekawych rzeczy. Na szczycie znajduje się Ścieżka w Chmurach, z której przy dobrej pogodzie rozpościera się fantastyczny widok na Beskidy. Niedaleko górnej stacji kolejki znajdują się natomiast piękne i ciekawe architektonicznie budynki projektu Duszana Jurkowicza. Jeżeli macie nieco więcej czasu to przejdźcie się na Radhost oraz do posągu pradawnego bóg Radegasta.
Więcej informacji czeka na Was w tekście – Pustevny i ścieżka w chmurach.


Ostrawa – Nocleg
Podczas mojego pobytu w Ostrawie nocowałem w Chateau Zábřeh. To historyczne miejsce, które jest jednym z najstarszych budynków w mieście. Sam hotel znajduje się w zabytkowym pałacyku, a oprócz noclegu znajdziecie tam także restaurację z pysznymi daniami oraz lokalny browar. O miejscu tym pisałem w osobnym tekście: Chateau Zábřeh.
Podczas pozostałych wizyt spałem gdzieś w okolicy.

