Udostępnij
Z czym Wam się kojarzy Ponidzie? Mogę zaryzykować, że wśród pierwszych haseł pojawią się gipsy, piękne krajobrazy i ciekawa roślinność. Rezerwat Skotniki Górne to miejsce, gdzie wszystkie te elementy na Was czekają!
Nie jest to rezerwat spektakularny. Nie znajdziecie tam ogromnej puszczy, pomnikowych drzew czy też ogromnych, opuszczonych kamieniołomów. Znajdziecie piękne miejsce na spacer z niecodziennymi widokami dookoła!
Lokalizacja i dostępność
Rezerwat Skotniki Górne znajduje się w miejscowości Zagość Stara w gminie i powiecie pińczowskim. Dostać się tam możecie od dwóch stron. My doszliśmy od strony Zagości Starej, zostawiając samochód w okolicach gospodarstwa Stara Zagość 59), ale możecie dostać się także od strony Żukowa.
Rezerwat Skotniki Górne
Rezerwat został utworzony w 1962 roku i obejmuje obszar 1,9 hektara (Rozp. MLiPD z 28 lipca 1962; MP. 68/1962, poz. 319). Jest to rezerwat stepowy. Teren podlega ochronie czynnej, a chroniona jest wychodnia gipsów wraz z murawami kserotermicznymi.
Flora i Fauna
Rezerwat położony jest wśród pól, ale roślinność, którą tam znajdziecie wyróżnia się na ich tle. Są to murawy kserotermiczne (ciepłolubne). Występują one na gipsach, które odsłaniają się w szczytowej części (odsłonięcia nie są imponujące – jeżeli zależy Wam na gipsach to zajrzyjcie np. do Chotla Czerwonego).
Wśród gatunków, chronionych występujących w rezerwacie znajdują się m.in. ostnica włosowata, śniadek cienkolistny, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, ożota zwyczajna, turzyca delikatna, gęsiówka uszkowata i stulisz miotłowy. W rezerwacie występują także ciekawe gatunki owadów.
Warto?
Rezerwat ten to miejsce bardzo ciekawe jeżeli chodzi o rozpościerające się z niego pejzaże oraz rosnące tam rośliny. Jest to dobre miejsce na spacer wśród pól i łąk.
Będąc w okolicy warto zajrzeć także do rezerwatu Polana Polichno (artykuł), Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu (artykuł) czy Chotla Czerwonego (artykuł).