Udostępnij
Czeskie zamki i miasteczka wiecie, że lubię. Ciągle odkrywam nowe, a zamek Loket jest jedną z ostatnich perełek. Miasteczko otoczone wodami rzeki Ohrzy z górującym zamkiem i interesującym, prowadzącym do niego mostem zapada w pamięć. Mówi się, że gdyby nie Loket, to Karlowe Wary by nie powstały!
Lokalizacja i dostępność
Miasto i zamek Loket położone są w zachodnich Czechach w kraju karlovarskim. Od Karlowych Warów dzieli je 15 kilometrów, a od Pilzna 80 km. Stare miasto znajduje się w zakolu rzeki Ohrzy i to najprawdopodobniej z powodu jego kształtu nosi swoją nazwę (Loket to po czesku Łokieć).
GPS N: 50°11’13.20″, E: 12°45’15.60″
Historia
Zamek Loket powstał w XII wieku prawdopodobnie za panowania Přemysla Otakara I. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zamków kamiennych na ziemiach czeskich. Początkowo pełnił rolę strażnicy przygranicznej. Zyskał na znaczeniu w 1230 roku, kiedy przeniesiono tu stolicę kraju siedleckiego. Wtedy też zaczęło rozwijać się wokół niego miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z 1234 roku. Przez dwa miesiace więziony był tutaj późniejszy cesarz Karol IV (więził go jego ojciec Jan Luksemburski). W XV wieku Loket uchodził za jeden z najlepiej ufortyfikowanych miast w Europie Środkowej. Według legendy wspomniany Karol IV podczas jednego z polowań odkrył gorące źródła i założył miasto Horké Lázně u Lokte, później znane jako Karlowe Wary (tekst o nich znajdziecie tutaj).
W XV i XVI wieku miały miejsce regularne spory szlachty z mieszczanami, a w 1598 roku zamek przeszedł w ręce miasta. 227 lat później w mieście wybuchł pożar, który zniszczył większość budynków. Na początku XIX wieku Loket został przebudowany na więzienie, ale jego stan był coraz gorszy. W 1992 roku wrócił w ręce miasta i od tej pory trwa przywracanie mu dawnego blasku.
Zwiedzanie zamku Lokat
Zamek można zwiedzać codziennie z przedownikiem lub bez. Całośc trwa około 1-1,5 godziny, a wejścia możliwe są:
- listopad-marzec – 9.00-16.00
- kwiecień-maj – 9.00-17.00
- czerwiec-sierpień – 9.00-18.30
- wrzesień-październik – 9.00-17.00
Bilety kosztują 110 koron czeskich (ulgowy 90 koron). Bezpłatny wstęp przysługuje dzieciom do szóstego roku życia. Jeżeli chcecie skorzystać z usług przeodnickich (angielski, niemiecki, rosyjski) to czeka Was wydatek rzędu 170 koron za osobę (chyba, że mówicie po czesku to 130). W cenie biletu standardowego otrzymujemy papierowy przewodnik , który dostępny jest także po polsku. Na teren zamku nie wpuszczane są psy.
Od razu po wejściu do zamku rzuca się w oczy kilka kamiennych krzyży. Są to krzyże pokutne, których kiedyś na terenie całych Czech były tysiące. Tuż za nimi znajdują się stare nagrobki. W zamku Loket możemy zwiedzać kilka ekspozycji. Jest coś dla fanów broni, w podziemiach czeka wystawa poświęcona średniowiecznym torturom, przeniesione do zamku zostało wyposażenie starej apteki, ale możecie też spacerują po zamku znaleźć meteoryt i smoka.
Na zamku Loket można zobaczyć kilka wystaw. W Domu Margrabiego możemy obejrzeć kolekcję mebli i dóbr zamkowych. W tej części zamku warto też zobaczyć fragmenty meteorytu, który został znaleziony tu w 1422 roku. Na zamku warto też obejreć kolekcję broni oraz artystycznie malowane tarcze strzelnicze.
Ciekawostką są także wyjątkowe, gotyckie freski z czasów gdy władał Wenceslas IV. Punktem, którym zakończyłem moją wizytę była wieża. Nie posiada ona wielkiego tarasu widokowego czy balkonów, ale przez okna możemy podziwiać piękny widok na okolicę.
Tortury
W części podziemii zamkowych zorganizowana jest ekspozycja poświęcona torturom. W kilku salach czekają na Was postacie naturalnych rozmiarów, podczas swojej „pracy”. Atmosferę dopełniają odgłosy jęków i krzyków. Na ekspozycji mamy kilka rodzajów tortów m.in. rozciąganie czy wlewanie wody.
Miasto
Miasto Loket jest pięknie położone. Oprócz zamku warto przespacerować się jego uliczkami. Znajdziecie tam Ratusz z 1682 roku, kościół św. Wsława z 1734 roku i kolumnę Trójcy Świętej z 1719 roku. Warto odwiedzić pivovar Svatý Florián i spróbować ważonego na miejscu piwa i coś przegryźć w restauracji.
Warto?
Zarówno zamek Loket jak i miasto robią wrażenie. Warto je odwiedzić podczas pobytu w Karlowych Warach lub przejeżdżając nieopodal. Na Ohrzy organizowane są spływy kajakowe i pontonowe dla tych, dla których zwiedzanie to jeszcze za mało :)
Ciekawostka
Zamek Loket zagrał w kilku filmach, ale najbardziej znanym były przygody Jamesa Bonda – Casino Royal. Zamek zagrał tam rolę Czarnogóry.