Wędrując śladami Arian czyli Braci Polskich odkryłem sporo interesujących obiektów z bogatą historią. Często znajdowały się one w miejscach, do których turyści nie jeżdżą i okazywały się naszymi, regionalnymi perełkami. Tym razem przed Wami zbór kalwiński w Łapczynej Woli, a właściwie jego ruiny.

Lokalizacja

Zbór, a właściwie jego ruiny znajdują się w Łapczynej Woli. Jest to wieś położona w świętokrzyskim (niedaleko granicy z województwem łódzkim). Od Kielc dzielą ją 64 kilometry, a innymi miastami w okolicy są np. Przedbórz (14 km) i Włoszczowa (18 km). Przy zborze można zaparkować samochód na poboczu.

Historia

Łapczyna Wola to wieś położona aktualnie w województwie świętokrzyskim. Historycznie (1975-1998)  znajdowała się w województwie piotrkowskim. Powstała ona w XVI wieku gdy właścicielem ziem był wtedy Jan Rozenkowski Łapka, od którego nazwiska najprawdopodobniej powstała nazwa tego miejsca.

Znajdujący się w łapczynej Woli zbór powstał najprawdopodobniej na początku XVII wieku. Fundatorem była rodzina Bobrownickich. Jeszcze w 1730 roku (czyli około 100 lat od powstania) odbywały się tam nabożeństwa. Ministrem (duchownym) przy kościele był Szkot Samuel Aram. Zbór w 1754 roku już nie działał i popadał w ruinę.

Pierwotnie budowla miała trzykondygnacyjną wieżę i była zbudowana na planie prostokąta. Podobno w podziemiach zboru znajdują się zwłoki jego fundatorów, ale w XX wieku zostały ograbione i sprofanowane.

Stan obecny

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa świetokrzyskiego. Jest on ogrodzony i widać go dobrze z drogi. Bez problemu można podejść do obiektu i wejść do środka. Brakuje szczegółowych informacji o zborze, ale przy słonecznej pogodzie prezentuje się ciekawie. Nie jest specjalnie zabezpieczony więc nie wiadomo ile jeszcze postoji.

Warto?

Jeżeli miałbym Wam kazać jechać zobaczyć tylko zbór w Łapczynej Woli to raczej bym się powstrzymał. Myślę, że nie jest to atrakcja, której warto poswięcić cały wyjazd. Mimo to jako jeden z elementów wycieczki po regionie myślę, że sprawdzi się doskonale! Jadąc do Łapczynej Woli można zaplanować wizytę w ruinach kościoła w Gruszczynie (tekst) lub ruinach dworu w Lasocinie (tekst).

Zbór w Łapczynej Woli Zbór w Łapczynej Woli Zbór w Łapczynej Woli Zbór w Łapczynej Woli Zbór w Łapczynej Woli Zbór w Łapczynej Woli

Zbór w Łapczynej Woli