Udostępnij
Kielce bywają niedoceniane jeżeli chodzi o ich potencjał turystyczny. W mieście jednak mamy sporo miejsc, które robią wrażenie na odwiedzających je gościach. Co warto zobaczyć w Kielcach?
Zanim jeszcze odpowiem Wam na to pytanie, warto wspomnieć, że miasto to posiada ciekawą historię, w której pojawiają się Biskupi Krakowscy, Żydzi, Legiony i wiele znanych i ciekawych postaci. Warto także zwrócić uwagę na przyrodę i geologię, Kielce mają bowiem na swoim terenie pięć rezerwatów przyrody, w tym jeden blisko centrum.
Jeżeli ktoś już do Kielc przyjedzie, to z doświadczenia wiem, że miasto zrobi na nim dobre wrażenie. Problem wydaje mi się jest z tym, żeby w ogóle ktoś chciał przyjechać. A wystarczyła by odrobina promocji miasta w Polsce a potencjał turystyczny na pewno zostałby odkryty!
Wróćmy jednak do tego, co warto zobaczyć w Kielcach. Podzielmy sobie te miejsca na pobyt jednodniowy i dwudniowy. Przy tej drugiej opcji polecam niektóre miejsca (Wzgórze Zamkowe, Rynek, Kadzielnia) odwiedzić w nocy – są pięknie oświetlone.
W nawiasach kwadratowych macie [minimalny czas, jaki warto na to miejsce poświęcić]. Jest on oczywiście zależny od tego, jak wnikliwie chcecie je poznać. Spójrzcie, co warto zobaczyć w Kielcach!
Co warto zobaczyć w Kielcach w jeden dzień?
Wzgórze Zamkowe [30 minut]
Kielce przez wiele lat były miastem biskupim. To wokół Wzgórza Zamkowego toczyło się życie. Warto odwiedzić Katedrę i uchodzący za jeden z najlepiej zachowanych barokowych pałaców w Europie Pałac Biskupów Krakowskich. Wzgórze Zamkowe to także Ogród Włoski, dawne Więzienie Kieleckie czy Pałac Tomasza Zielińskiego. Warto pospacerować i zwrócić uwagę na detale. Tablica miar, grób Wojciecha Bartosza Głowackiego czy symbolika troistości w architekturze pałacu, to tylko początek.
Rynek [15 minut]
Kielecki Rynek zmieniał się na przestrzeni lat. W 1800 roku dosięgnął go pożar. Wtedy spłonął m.in. znajdujący się na środku ratusz, którego fundamenty zaznaczone są dziś na płycie placu. Warto zwrócić uwagę na kamienicę z herbami oraz kamienicę Sołtyków. Na Rynku znajdziecie pręgierz oraz pompę z kieleckiej fabryki w Białogonie. Z Rynku wychodzi ulica Bodzentyńska, która uchodzi za jedną z najstarszych ulic w Kielcach. W miejscu, gdzie się zaczyna znajduje się pomnik św. Tekli, obok którego w przeszłości mieściła się żydowska rzeźnia.
Sienkiewicza [30 minut]
Kielecki deptak, czyli ulica Sienkiewicza to ponad 200 lat historii miasta. Na przestrzeni wieków miała ona kilka nazw. Dzisiaj zaczyna się od kolumny poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi, a kończy przy dworcu PKP. Spacerując ulicą, która mierzy niecałe 1,5 kilometra warto zwrócić uwagę na znajdujące się przy niej kamienice, Teatr im. Stefana Żeromskiego, dawny hotel Bristol czy kościół ewangelicko-augsburski. Jeżeli się zmęczycie to na całej długości ulicy są ławki, a Plac Literatów, Plac Artystów czy most na Silnicy to miejsca, gdzie można miło odpocząć.
Park Miejski [20 minut]
Park miejski uchodzi za jeden z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają lat trzydziestych XIX wieku. Miejsce to nosi imię Stanisława Staszica, którego pomnik, również w parku znajdziecie. Spacerując warto zwrócić uwagę na wschodnią bramę, mury więzienne, Pałacyk Tomasza Zielińskiego czy staw parkowy. W zachodniej części parku znajduje się muszla koncertowa, a tuż obok niej pierwszy w Polsce pomnik Stefana Żeromskiego.
Kościół św. Wojciecha [15 minut]
Jest to najstarszy kościół w Kielcach. W środku znajdziecie obrazy Jana Styki. Dawniej na około kościoła znajdował się cmentarz, o czym przypominają wmurowane w ogrodzenie tablice oraz tzw. latarnia umarłych. Przy placu Św. Wojciecha znajduje się tablica informacyjna o początkach Kielc. Podczas badań archeologicznych tego obszaru tu własnie odkryto jedne z najstarszych śladów osadnictwa w Kielcach.
Muzeum Historii Kielc [1 godzina]
Jeżeli do tej pory nic o Kielcach nie wiedzieliście, to w tym miejscu dowiecie się wszystkiego, od czasów najdawniejszych do tych najnowszych. Na ekspozycji prowadzeni jesteśmy przez dzieje Kielc. Sale swoim wystrojem i eksponatami nawiązują do różnych okresów. W Muzeum znajdziecie produkowane w Kielcach motory SHL, pralki „Franie” czy też pamiątki z wojen. Zdecydowanie miejsce to jest warte odwiedzenia!
Kadzielnia [45 minut]
Kadzielnia moim zdaniem jest obowiązkowym punktem, który trzeba zobaczyć w Kielcach, nawet podczas krótkiego pobytu. Ten rezerwat znajdujący się na terenie dawnej kopalni odkrywkowej robi wrażenie, a znajduje się kilkanaście minut spaceru od centrum. Tarasy widokowe z pięknymi widokami, jaskinie do zwiedzania czy efektowny, chociaż sztuczny wodospad to tylko niektóre elementy, które warto zobaczyć!
Skwer Szarych Szeregów [15 minut]
Najczęściej Skwer Szarych Szeregów mijamy w drodze na wspomnianą wcześniej Kadzielnię. Warto jednak zwrócić uwagę na znajdującą się tam Aleję Sław. Wśród wielu rzeźb znajdziecie piosenkarzy, pisarzy, kompozytorów i inne, zasłużone osoby. Regularnie organizowany jest konkurs dla rzeźbiarzy, a w Alei znajdziecie prace zwycięzców tego konkursu. Dodatkowo znajdziecie tu aż trzy dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci – mogą one znacznie wydłużyć czas zwiedzania tego miejsca ;)
Plac Wolności [15 minut]
Pierwotnie nazywał się Placem Bazarowym i taką pełnił funkcję. Znajdowały się przy nim hale targowe, w których obecnie mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy. Cały Plac zaprojektował architekt gubernialny Franciszek Ksawery Kowalski. Możecie tu zobaczyć okazały pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a stojąc przed nim ukazuje się nam bardzo ładny widok na skwer Stefana Żeromskiego i kielecką katedrę.
Skwer Stefana Żeromskiego [10 minut]
Pomimo tego, że wielu Kielczan nie zna tej nazwy, to warto tu zajrzeć. Aktualnie znajduje się na nim pomnik poświęcony Państwu Podziemnemu. Wcześniej Kielczanie mogli oglądać tam pomnik nieznanego żołnierza Armii Czerwonej, a jeszcze wcześniej kielecką cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego. Ostatnimi śladami po tym obiekcie jest ogrodzenie od zachodniej strony i budynek dawnej popówki na rogu ul. Wesołej i Mickiewicza.
Co warto zobaczyć w Kielcach w dwa dni
Wietrznia [1 godzina]
To chyba mój ulubiony rezerwat w Kielcach. Powstał w 1999 roku i nosi imię Zbigniewa Rubinowskiego. Składa się on z trzech części (dawny kamieniołom Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni). Rezerwat znajduje się w Paśmie Kadzielniańskim i odsłaniają się w nim wapienie dewonu. Będąc na miejscu warto zajrzeć na położone obok Glinianki oraz do Centrum Geoedukacji, by obejrzeć wystawę poświęconą geologii i paleontologii, o czym za chwilę. Więcej o Wietrzni w tekście.
Ogród Botaniczny [1,5 godziny]
Pomimo tego, że Ogród jest jedną z najnowszych kieleckich atrakcji, to zdecydowanie warto do niego zajrzeć. Znajduje się na wschodnim stoku góry Karczówki. Znajdziecie tam zarówno rodzime gatunki roślin, jak i kilka „egzotycznych” ciekawostek. W zależności od pory roku ogród będzie wyglądał inaczej. Nie jest on jeszcze gotowy w 100%, ale część, która jest dostępna dla gości robi wrażenie. Więcej w tekście.
Karczówka [1 godzina]
Karczówka jest jedynym, niegeologicznym rezerwatem w naszym mieście (jest to rezerwat krajobrazowy). Jest to góra, na której znajduje się klasztor, pomnik Powstańców Styczniowych oraz ślady górnictwa kruszcowego. W kościele warto zwrócić uwagę na figurę św. Barbary wykonaną z galeny wydobytej na Karczówce. Na górze tej rozpoczyna się szlak czerwony prowadzący do Chęcin. Więcej o Karczówce w tekście.
Ślichowice [45 minut]
Rezerwat Ślichowice to kolejny rezerwat geologiczny w Kielcach. Obejmuje wyrobiska dawnej kopalni odkrywkowej z bardzo cennymi obiektami (tzw. fałd obalony). Na około rezerwatu znajduje się kilka tarasów widokowych. Jeżeli macie ochotę, możecie zejść na dół wyrobiska. Przez większość roku znajduje się tam jeziorko. Na Ślichowicach kiedyś znaleziono złoto. Możecie przeczytać o tym w tekście.
Dworek Laszczyków [30 minut]
Dworek ten to ostatni ślad drewnianej architektury kieleckiej. Miasto w przeszłości przetrwało wiele pożarów (ostatni duży w 1800 roku), ale drewniane budynki najczęściej przegrywały z ogniem. Dworek Laszczyków (wybudowany przez ostatniego starostę biskupiego Jakuba Jaworskiego) to siedziba dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej. Możecie tam też trafić na ciekawe wystawy poświęcone etnografii naszego regionu.
Muzeum Stefana Żeromskiego [45 minut]
Stefan Żeromski z Kielcami był związany. Zarówno w okolicy (Ciekoty, Strawczyn) jak i w samych Kielcach spędził sporo czasu. To właśnie w Kielcach stanął pierwszy pomnik poświęcony pisarzowi (przy muszli w parku). Muzeum poświęcone jego twórczości nie jest duże i nowoczesne, ale czeka ono na zmianę siedziby i wtedy będzie na co popatrzeć. Mimo to warto tu zajrzeć i poznać i ten kawałek historii Kielc.
Planty [30 minut]
Znaczącą rolę w historii Kielc odegrali mieszkający w naszym mieście Żydzi. Zasiadali w Radzie Miasta, byli właścicielami sklepów i przedsiębiorstw (np. Wietrznia, Kadzielnia). Na Plantach możecie zapoznać się z tematem Pogromu Kieleckiego – bardzo smutnego kawałka historii Kielc. Niedaleko od kamienicy, w której Pogrom miał miejsce znajduje się także pomnik menory poświęcony ofiarom z kieleckiego getta.
Centrum Geoedukacji [1 godzina]
Jeżeli jesteście fanami geologii lub przyjeżdżacie do Kielc z dziećmi, to koniecznie odwiedźcie to miejsce. Na granicy rezerwatu Wietrznia znajduje się obiekt, który przeniesie Was w przeszłość. Na wystawie znajduje się bardzo duża ilość modeli i informacji o prehistorycznych organizmach, a na koniec zwiedzania – kino 5D. Więcej o ekspozycji w Centrum Geoedukacji znajdziecie w artykule.
Muzeum Zabawek i Zabawy [1 godzina]
Pomimo tego, że byłem w tym miejscu kilkadziesiąt razy, to nadal regularnie je odwiedzam. Muzeum zlokalizowane w dawnych halach targowych zaprasza zarówno młodych jak i starszych gości. Na ekspozycji znajdziecie kolekcje zabawek z różnych okresów i regionów. Wystawy czasowe również potrafią być ciekawe – np. dawne konsole do gier. W sygnaturce na dachu znajduje się czarownica, która pokazuje się w południe.
Cmentarz stary [1 godzina]
Właściwie jest to zespół cmentarzy, na który składa się kilka obiektów. Oprócz wizyty na tzw. cmentarzu starym warto zajrzeć także na wojskowy czy prawosławny. Wśród nagrobków znajdziecie takie, które mają ponad 150 lat. Lokalnymi akcentami są piaskowce triasowe, „marmury kieleckie” z regionu oraz żeliwne nagrobki odlewane w Białogonie. Więcej o cmentarzu przeczytacie w tekście.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej [1 godzina]
Pomimo tego, że nazwa tego miejsca nie jest łatwa do zapamiętania, to polecam Wam odwiedzenie go. Znajdująca się tam ekspozycja dotycząca niepodległości jest przekrojowa i przygotowania w bardzo interesujący. Doskonałym jej uzupełnieniem są podziemia, gdzie możemy obejrzeć oryginalne więzienne wnętrza i poznać ich historię. OMPiO znajduje się w dawnym więzieniu kieleckim.
Muzeum Laurensa Hammonda [1 godzina]
To miejsce na pewno spodoba się fanom muzyki. Nie do końca jasna dla mnie jest jego lokalizacja i powiązanie z Kielcami, ale sama postać Laurensa Hammonda i instrumenty, które znajdują się na ekspozycji są bardzo interesujące. Jeżeli wybieracie się tu z dziećmi to w korytarzu mogą one dać upust swoim talentom na działających organach. Więcej o tym miejscu znajdziecie w tekście.
Teraz już wiecie, co warto zobaczyć w Kielcach więc udanego zwiedzania! :)