Łowicz był jednym z moich miejsc noclegowych podczas zwiedzania województwa łódzkiego. Nocleg przy Starym Rynku sprawił, że o poranku nadarzyła się się okazja do wizyty w kościele, który się również przy nim znajdował. Katedra w Łowiczu, bo o niej mowa, robi wrażenie i warto do niej zajrzeć!

Katedra w Łowiczu to właściwie Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Otrzymała tą godność w 1992 roku.

Zdradzę Wam sekret, że nie miałem jej w moim planie zwiedzania, ale z racji tego, że mój hotel znajdował się tuż obok to postanowiłem zajrzeć i to była dobra decyzja.

Lokalizacja

Katedra w Łowiczu zlokalizowana jest przy Starym Rynku. Ciężko jej nie zauważyć. Na płycie rynku znajduje się parking gdzie możecie zostawić samochód na czas zwiedzania.

Historia Katedry w Łowiczu

Katedra w Łowiczu bywa nazywana Mazowieckim Wawelem, a jego historia sięga setek lat wstecz. Już w XII wieku istniała w tym miejscu drewniana świątynia. Obecnego wyglądu nabrała ona w XVII wieku.

Przez kilka wieków Łowicz był głównym arcybiskupim miastem rezydencjonalnym. Można powiedzieć, że świątynia była drugą najważniejszą po tej gnieźnieńskiej. Z racji swojej funkcji prymasi podczas okresu bezkrólewia pełnili funkcję interrexa, przyjmując posłów.

Wśród arcybiskupów i prymasów, którzy dbali o katedrę warto wymienić Mikołaja Prażmowskiego, Wojciecha Jastrzębca Henryka Firleja i Macieja Łubińskiego.

W 2012 roku została ona uznana Pomnikiem Historii.

Stan obecny

Jest to świątynia trójnawowa o zbliżonym do kwadratu korpusie. Posiada ona 7-piętrowe wieże. Ołtarz główny wykonany jest według projektu Efraima Schroegera. W kościele warto zwrócić uwagę na ambonę oraz obrazy stworzone przez Tomasza Dolabellę.

Nagrobki

Kościół ten jest miejscem pochówku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Wśród nich znajdują się: Jan Przerębski, Henryk Firlej, Jakub Uchański, Adam Komorowski, Jan Lipski, Jan Wężyk, Mikołaj Prażmowski, Jan Tarnowski, Andrzej Leszczyński.

Jednorożec

Tak, wzrok Was nie myli! W Katedrze w Łowiczu możecie znaleźć jednorożca. Znajduje się przy nagrobku żony Jakuba Osmólskiej – Jadwigi. Herb ten należący do niej pochodzi z XIV wieku.

Katedra w Łowiczu

Warto?

Katedra w Łowiczu robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i po wejściu do środka. Architektura sakralna ma swoich fanów, a ja często zaglądam do świątyń podczas podróży. Do tej zajrzeć zwarto!

Jeżeli Katedra nie jest wystarczającym powodem do wizyty w Łowiczu to może przekona Was Skansen w Maurzycach, Muzeum w Sromowie lub Pałac w Nieborowie?