Różne muzea odwiedzamy podczas naszych wyjazdów. Najwięcej na „turystycznym rynku jest chyba tych poświęconych historii lub regionu. Zdarzają się jedna także nieco mniej typowe. Muzeum Rzemiosła w czeskim Letohradzie zdecydowanie należy do tej drugiej grupy, a ilość eksponatów, które przeniosą Was w czasie jest imponująca!

Lokalizacja i dojazd

Letohrad to miasto położone w Kraju Pardubickim. Od Pardubic oddalone jest ono o 63 kilometry, a od Hradca Kralove o kilometr mniej. Muzeum znajduje się bardzo blisko centrum (Nový dvůr 143). Na miejscu czeka na Was parking, gdzie możecie zostawić swój samochód.

Muzeum Rzemiosła – bilety i godziny otwarcia

Poszczególne trasy otwarte są w różnych godzinach w zależności od miesiąca:

TRASA Astyczeń – marzecŚroda – Niedziela 9.00 – 16.00
 kwiecień – wrzesieńcodziennie 9.00 – 17.00
 październikWtorek – Niedziela 9.00 – 17.00
 listopad – grudzieńWtorek – Sobota 9.00 – 16.00
   
TRASA B, D styczeń – kwiecieńtylko po uzgodnieniu
 maj – wrzesieńcodziennie 9.00 – 17.00
 październiktylko po uzgodnieniu
 listopad – grudzieńtylko po uzgodnieniu
   
TRASA C, E, F, H                   styczeń – czerwiectylko po uzgodnieniu
 lipiec – sierpieńcodziennie 9.00 – 17.00
 wrzesień – grudzieńtylko po uzgodnieniu

Ceny biletów również różnią się jeżeli chodzi o wybraną trasę:

 TRASA A
trzy piętra spichlerza
TRASA B
trasa mechaniczna
OBIE TRASY
ze zniżką
Dzieci do 4 lat w towarzystwie rodzicówstęp wolnywstęp wolnywstęp wolny
Bilet normalny
(obowiązuje wszystkich powyżej 15 lat)
180 CZK180 CZK 340 CZK
Bilet ulgowy
(obowiązuje dzieci w wieku 6-15 lat i posiadaczy legitymacji ZPT)
120 CZK120 CZK 220 CZK
Bilet rodzinny
(ojciec, matka i ich dzieci od 6 do 15 lat)
500 CZK500 CZK 740 CZK

Pozostałe trasy również różnią się ceną. Trasa C – 50 CZK, Trasa E i F – 60 CZK, Trasa C+F – 90 CZK, Trasa D – 80 CZK, Trasa H – 80 CZK i Trasa K – 120 CZK.

Najlepiej aktualny cennik sprawdzić na stronie muzeum.

Ekspozycja

Ciężko w przypadku Muzeum Rzemiosła mówić o jednej ekspozycji bo jest ich całkiem sporo! Podzielone są one na trasy, a regularnie pojawiają się również wystawy czasowe. Podobno w muzeum zorganizowane jest aż 89 wystaw poświęconych różnym profesjom – nie liczyłem, ale jestem w stanie bez problemu w to uwierzyć!

Dostępne trasy to:

  • TRASA A – Wystawa w spichlerzu
  • TRASA B – Warsztaty mechaniczne
  • TRASA B – Tartak
  • TRASA C – Wozownia
  • TRASA D – Gabinet dentystyczny i ginekologiczny
  • TRASA E – Klasa szkolna
  • TRASA F – Wystawa rolnictwa
  • TRASA H – Retro
  • TRASA K – Historyczne szopki

Trasę A oraz K możemy zwiedzać indywidualnie, a na pozostałe trasy wymagany jest przewodnik. Największa część, czyli ta mieszcząca się w spichlerzu (trasa A) to podstawa zwiedzania, a na jej obejrzenie powinniście poświęcić około jednej godziny.

Rzemiosła

Największa wystawa, w dawnym spichlerzu, dotyczy dawnych rzemiosł. Znajdziecie na niej zarówno zawody, które dzisiaj trudno spotkać jak i takie, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniły i mało przypominają już swoje pierwowzory.

Znajdziemy tam ekspozycje dotyczące m.in. produkcji mydła, zegarów, guzików, ale także miejsca poświęcone fryzjerom czy krawcom. Drugie piętro ekspozycji poświęcone jest w większości produkcji żywności – znajdziemy tam część poświęconą młynarstwu, pszczelarstwu czy serowarstwu.

Przy każdej mini-wystawie warto się zatrzymać i zwrócić uwagę na detale – robią niesamowite wrażenie!

Drugą częścią trasy są warsztaty mechaniczne i tartak. Na pewno znajdą one sporą grupę fascynatów, którzy będą zachwyceni. Urządzenia się ciekawe, a część z nich nadal działa. Robią wrażenie, ale mi pierwsza część podobała się bardziej.

Szkoła

W muzeum znajdziecie także klasę szkolą mającą ponad 100 lat! Możecie poznać tam pomoce naukowe używane w dawnej szkole i wyposażenie wnętrza. Jeżeli macie ochotę to idealne miejsce na spojrzenie na klasę z góry – z miejsca dla nauczyciela! 🙂 Będąc w klasie zwróćcie uwagę na oślą ławkę, do której trafiali nieco mniej grzeczni uczniowie 😉

W sali znajdziecie także stroje ludowe z regionów Podorlicka, Kyjova, Hlinska i Svitav.

Sala medyczna

Kolejną z wystaw, którą udało mi się odwiedzić był dawny gabinet dentystyczny i ginekologiczny. Prezentowana jest na niej przychodnia ginekologiczna z 1924 roku oraz sala operacyjna z 1960 roku. Niektóre sprzęty zadziwiają i ciężko się domyślić do czego służyły, a inne nieco przerażają. W tym miejscu warto docenić jak wiedza i technologia w dziedzinie medycyny poszła do przodu 😉

Szopki

Osobna sala wystawowa, a właściwie dwie poświęcona jest szopkom. Tradycje szopkarskie mają w Czechach bogatą historie i cały czas są kultywowane. Ilość szopkarzy nie jest tak duża jak w dawnych czasach, ale podejmowane są starania, aby pasja ta nie odeszła w zapomnienie. Na ekspozycji znajdziecie szopki różnorodne. Jedne są ruchome, inne zrobione z papieru, drewna, a nawet z liści kukurydzy.

Prezentowana wystawa jest największym zbiorem Krasickich szopek bożonarodzeniowych, a jest ich ponad 100!

Oferta muzealna

Oprócz klasycznego zwiedzania muzeum oferuje także lekcje muzealne, które cieszą się dużym zainteresowaniem okolicznych szkół. Dotyczą one zarówno działaności muzealnej jak i konkretnych rzemiosł, które prezentowane są na ekspozycji. W muzeum odbywają się także różnorodne wydarzenia związane z prezentowanymi na wystawie zawodami.

Warto odwiedzić?

Ja w Muzeum Rzemiosła bawiłem się świetnie. Myślę, że turyści w różnym wieku znajdą tam coś dla siebie. Dla starszych będzie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, a dla młodszych wizyta w świecie, o którego istnieniu nie mieli pojęcia.

Co w okolicy?

Okolica Letohradu jest bardzo interesująca. Odwiedzając Muzeum Rzemiosła w Letohradzie warto też odwiedzić m.in. Kraliky (znajdujące się na szczycie sanktuarium, Muzeum Wojskowe czy Muzeum Celnictwa), Dolni Morava (Sky Bridge 721, Spacer w Chmurach, Mamucia Kolejka Górska), Litomyśl (jedno z najstarszych czeskich miast) czy też pałace położone nad Orlicą!