Udostępnij
Rynek w Tarnowie nie jest duży, ale ma sporo uroku. Można go szybko obejść dookoła, ale otaczające go kamienice mogłyby opowiedzieć wiele ciekawych historii. Ratusz w Tarnowie znajduje się na środku rynku, mieści się tam muzeum i wieża, które czekają na turystów!
Ratusz w Tarnowie – lokalizacja
Jak łatwo się domyślić tarnowski (małopolskie) Ratusz znajduje się na samym środku Rynku. Zwiedzając miasto na pewno prędzej czy później traficie i tam.
Tarnów jest dobrym miejscem na jednodniową wycieczkę. Od Kielc dzieli go 110 kilometrów, od Krakowa 125 km, a od Rzeszowa 86 km.
Tarnowski Rynek
Rynek w Tarnowie powstał podczas lokacji miasta w 1330 roku. Otoczony jest kamienicami mieszczańskimi (XVI-XIX wiek). Ma on powierzchnię 6600 metrów kwadratowych, a na jego środku znajduje się omawiany, renesansowy ratusz. Rynek ma kształt prostokąta o wymiarach 89,4 x 74,5 metra.
Na Rynku odbywały się w przeszłości liczne targi i jarmarki oraz było to centrum życia publicznego miasta. Zabudowa handlowa placu została jednak zniszczona przez pożar w XV wieku. Na przestrzeni lat Rynek był świadkiem wielu ważnych dla miasta wydarzeń. Podczas II Wojny Światowej to właśnie tutaj i na sąsiadujących ulicach Niemcy rozstrzelali około 3000 Żydów.
Ratusz w Tarnowie i jego historia
Historia Ratusza w Tarnowie jest krótsza niż Rynku, na którym się znajduje, ale nadal jest ciekawa. Pierwsza budowla w tym miejscu była prawdopodobnie drewniana lub drewniano-murowana. Uległa ona prawdopodobnie zniszczeniu podczas pożaru miasta pod koniec XV wieku. Swój renesansowy wygląd zyskał on podczas przebudowy w XVI wieku. Wtedy powstał także ryzalit z portalem (zdjęcie poniżej), na którym znajduje się herb Leliwa, skrót TCVC (TARNOVIAE CIVITATIS VERA CLENODIUM – Tarnowskiego miasta wierny klejnot) oraz sentencja DOMINUS CUSTODIAT INTROITUM EX EXITUM TUUM (Niech Pan strzeże wejścia i wyjścia twego).
Władze miejskie urzędowały w ratuszu do 1931 roku – wtedy ratusz w Tarnowie przekazany został na cele muzealne.
Muzeum
W tarnowskim ratuszu znajduje się muzeum, które udało mi się odwiedzić. Rozmieszczone jest ono na kilku piętrach, a najwyższym jego elementem jest wieża, na którą można wejść i podziwiać rynek i tarnowskie stare miasto z góry. Dla osób bez drona ;) jest to ciekawa opcja na inne spojrzenie na tarnowski rynek. Na zwiedzenie wystawy zaplanujcie około 45 minut.
Muzeum otwarte jest w mało turystycznych godzinach. Zwłaszcza w weekendy trzeba dobrze zaplanować dzień i wybrać, co chcemy zobaczyć, a co nie bo jednak 15.00 to często dopiero półmetek zwiedzania, a tu koniec.
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek – 9.00 – 15.00
- środa – 9.00 – 15.00
- czwartek – 9.00 – 15.00
- piątek – 9.00 – 17.00
- sobota – 10.00 – 15.00 (od 1 maja do 30 września); nieczynne (od 1 października do 30 kwietnia)
- niedziela – 10.00 – 15.00 (od 1 maja do 30 września); 10.00 – 14.00 (od 1 października do 30 kwietnia)
Ceny biletów są zróżnicowane jeżeli chodzi o wiek i zakres zwiedzania. Bilet normalny kosztuje 8 zł (z wejściem na wieżę 15 zł), a bilet ulgowy to wydatek 5 zł (z wejściem na wieżę 8 zł).
Muzeum nie zawiera wielu sal, ale prezentowane eksponaty są ciekawe. Spodziewałem się większej ilości historii lokalnej i rozwoju Tarnowa, ale Zuzi się podobało.
Wieża ratuszowa w Tarnowie
Wieża mierzy 28 metrów, a na jej szczycie kiedyś mieściło się stanowisko obserwacyjne straży ogniowej. Po drodze na wieżę warto zwrócić uwagę na mechanizm zegara, który jest najstarszym działającym zegarem wieżowym w Małopolsce.
Ciekawostką jest fakt, że w kuli na szczycie wieży znajduje się kapsuła czasu. W 2006 roku została otwarta ta, którą umieszczono tam w 1927 roku. Zawierała banknoty, monety i dokumenty z tamtych lat. Wtedy także w kuli umieszczona została kolejna kapsuła czasu z wiadomością dla przyszłych odkrywców.
Warto odwiedzić?
Tarnów był dla mnie miastem tylko przejazdowym. Po tej wizycie wiem, że miasto to bez problemu może być celem jedno czy dwudniowej wycieczki. Rynek to centrum każdego miasta, a ten tarnowski ma w sobie sporo uroku. Piękna architektura rynkowych kamieniczek, ratusz i urokliwe stare miasto sprawiają, że podczas wycieczki musicie na Rynek zajrzeć i ratusz w Tarnowie odwiedzić!
Jeżeli szukacie innych, ciekawych miejsc w Tarnowie to zajrzyjcie do ruin zamku na wzgórze Świętego Marcina, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. W centrum także czeka na Was sporo ciekawostek, a na nas duże wrażenie zrobiła dawna łaźnia żydowska, w której obecnie mieści się m.in. restauracja.