Udostępnij
Ścieżki w koronach drzew powstają w różnych miejscach na świecie. Niedawno pierwszy taki obiekt powstał w Polsce, ale w Czechach istnieje już ich kilka. Tym razem przed Wami Stezka Valaška położona na szczycie Pustevny.
Lokalizacja
Stezka Valaška znajduje się na szczycie Pustevny. Miejsce to oddalone jest od Ostravy o około 70 kilometrów. Na szczyt możecie dostać się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest dojechanie na parking Ráztoka i wjechanie kolejką linową na szczyt. Możecie także z parkingu przejść na piechotę (szlak niebieski 2,5 kilometra lub Droga Księcia 5 km). Drugą opcją (preferowaną dla turystów jadących od południa) jest dojazd na parking Skywalk Valaška.
Kolejka (lanovka) na Pustevny jeździ co pół godziny i może w ciągu godziny przewieźć nawet 900 osób.
Ceny i godziny otwarcia
Stezka Valaška czynna jest codziennie, ale godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca.
- styczeń, luty, listopad, grudzień – 9.00-16.00
- marzec, kwiecień, październik – 9.00-17.00
- maj, czerwiec, wrzesień – 9.00-18.00
- lipiec, sierpień – 9.00-19.00
Bilet normalny kosztuje 260 CZK, a ulgowy, który przysługuje dzieciom od 4 do 14 lat, emerytom i niepełnosprawnym to koszt 200 CZK. Kupując bilet online możecie liczyć na cenę niższa o 10 CZK.
Jeżeli wybieracie się rodziną liczącą 2 osoby dorosłe i dwójkę dzieci to opłacalną propozycją jest bilet rodzinny za 700 CZK.
O ścieżce
Cała ścieżka ma długość 660 metrów i jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami. Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 15,2 m nad ziemią. Po drodze znajdziecie na niej sporo informacji o otaczającej Was przyrodzie. Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa z informacjami o panoramie okolicy, która przy dobrej pogodzie jest bardzo rozległa. Także tam znajduje się „kładka” ze szklaną podłogą. Wchodząc na nią mamy pod sobą spory kawałek przestrzeni.
Jedną z ciekawszych, a na pewno fotogenicznych atrakcji na ścieżce jest także 150 metrowa podwieszoną himalajska ścieżka. Jest to długi wiszący most, który przy dobrych warunkach sprawia wrażenie, jakbyśmy wędrowali przez dżunglę. Przy dobrej pogodzie i sporej ilości gości będziecie musieli chwilę poczekać, aby mieć zdjęcie na moście bez ludzi w tle, ale warto!
Pustevny
Pustevny to miejsce, które swoją nazwę pustelni, która powstała tam w XVIII wieku. Mieści się na wysokości 1018 m.n.p.m. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Beskidach, a znajdujący się nieopodal posąg Radegasta stał się nieoficjalnym symbolem regionu. Pierwsze schronisko górskie Pústevňa powstało tu w 1891 roku. Niedługo później rozpoczęła się budowa dwóch schronisk według projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča (styl secesji ludowej). Libušín i Maměnka zostały otwarte w roku 1899. Kolejne hotele powstawały w późniejszych latach.
W 1995 roku postanowiono odnowić znajdujące się na Pustevnach schroniska. Renowacja zakończyła się w 2003 roku. Niestety w 2014 roku wybuchł pożar, który zniszczył część schroniska Libušín. Na szczęście udało się budynek odbudować i dzisiaj zachwyca ponownie.
Pustevny to dobre miejsce, żeby wyruszyć na Radhošť (1129 m.n.p.m.) niebieskim szlakiem. Na szczycie znajduje się krzyż z 1805 roku, kaplica św. Cyryla i Metodego i maszt telewizyjny. Kilkaset metrów za szczytem stoi wspominany już posąg Radegasta.
Maměnka i Libušín
Maměnka i Libušín to obiekty zaprojektowane przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča na zlecenie stowarzyszenia „Pohorská jednota Radhošť”. Zachwycają one ilością kolorów i detali. Jeżeli będziecie na Pustevnach to koniecznie zajrzyjcie do środka. Z zewnątrz wyglądają bajkowo, ale to wnętrze stawia kropkę nad i. Autorem dekoracji w schronisku Libušín jest malarz Mikoláš Aleš. Sami zobaczcie!
Jeżeli chodzi o inne projekty tego architekta to w okolicy znajdziecie również wieżę widokową jego autorstwa (Jurkovičova rozhledna), a w Nowym Mieście nad Metują czeka na Was fantastyczny most łączący dwa poziomy ogrodu w lokalnym pałacu.
Na Pustevnach znajdziecie jeszcze jedną budowlę stworzoną przez Jurkoviča. Nie jest ona aż tak spektakularna jak dwie poprzednie, ale doskonale widoczna. Mowa o znajdującej się tam dzwonnicy. Nie ma ona oryginalnych kolorów, ale jest zrekonstruowana według oryginalnych planów.
Na szczycie możecie spróbować pysznej kuchni regionalnej. Ja zdecydowałem się oczywiście na laną Kofolę, Kyselicę i kaczkę z czerwoną kapustą i placuszkami – dania pyszne i sycące. Piękne wnętrza, ciekawa okolica i takie smaki sprawiają, że je się z przyjemnością. W karcie znajdziecie także klasyczną czosnkową czy też knedliki z owocami.
Warto odwiedzić?
Stezka Valaška to miejsce bardzo ciekawe i będą z wizyty na nie zadowoleni zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi turyści. Niesamowite widoki, piękna przyroda i architektura sprawiają, że spokojnie na Pustevnach możecie spędzić cały dzień. Oprócz wspomnianych już atrakcji pamiętajcie, że to właśnie stąd rozchodzą się ciekawe szlaki (m.in. do rzeźby Radegasta).
Co prawda podczas mojej wizyty wędrowaliśmy dosłownie w chmurach to kilka razy słońce się pojawiło i odkryło rąbek tajemnicy jeśli chodzi o krajobraz. Myślę, że to miejsce dobre o każdej porze roku i ja już szykuję się na wizytę w zimie!