Udostępnij
Jeżeli zwiedziliście już Top 10 miejsc w Kielcach to abyście się nie nudzili w kolejny weekend spróbuję opisać Top 10 miejsc naszego województwa. Myślę, że w tym wypadku ilość obiektów jest zdecydowanie większa dlatego nasze zdania mogą się różnić. Nie są to często miejsca moje ulubione czy wybitnie rewelacyjne, ale uważam, że turysta, który je odwiedzi może uznać, że lekko poznał nasz region.
10. Sandomierz
Dlaczego?
Co prawda świętokrzyskie to tylko administracyjnie ale mimo odległości warto odwiedzić. Bardzo klimatyczna starówka (chyba, że jest to weekend i aktualnie znajduje się tam kilka tysięcy turystów), podziemia, dużo kościołów i panorama na Wisłę. Kulinarnie nie przeżyłem żadnych wzlotów. Przeżyłem kilka upadków. W sumie jednak nie wszędzie jedzie się jeść.
9. Skarżysko Kamienna
Dlaczego?
Na ten temat był osobny wpis. Warto odwiedzić Muzeum Orła Białego, Skałkę Rejowską, Rydno czy też zapuścić się w okoliczne lasy.
8. Łysica
Dlaczego?
To tutaj spacerował Żeromski… Ale w sumie już nie spaceruje więc warto zobaczyć puszczę jodłową, Powalone drzewa, leżące od wielu lat i przyroda, która prowadzi swoje życie. Warto zobaczyć źródełko u stóp góry (od strony Św. Katarzyny) i świętokrzyską chatę (od strony Kakonina). Przede wszystkim też warto zdobyć szczyt dla samego faktu, że wyższego miejsca w naszym regionie nie ma.
7. Łagów
Dlaczego?
Niewielka miejscowość ze sporą historią. Jest dobrą bazą wypadową w okoliczne tereny. To właśnie tutaj znajduje się Jaskinia Zbójecka, Wąwóz Dule, a kilka kilometrów z Łagowa znajduje się Wąwóz Prągowiec. Do Łagowa łatwo dojechać z Kielc busami lub autobusami. Jeżeli macie ochotę na więcej zapraszam do wpisu tutaj.
6. Krzyżtopór
Dlaczego?
Ruiny robią ogromne wrażenie. Podobnież przed budową Wersalu był to największy Pałac w Europie. Ostatnio został częściowo odnowiony. Architektura nawiązuje do kalendarza (365 okien, itp.). O klasie tego miejsca świadczyć mogą marmurowe żłoby dla koni oraz akwarium, które podobno znajdowało się w podłodze jednej z komnat.
5. Samsonów i Dąb Bartek
Dlaczego?
Niedaleko od centrum Kielce i położone obok siebie. Dąb Bartek robi wrażenie swoim rozmiarem i legendami. Od wielu lat podtrzymywany przy życiu różnymi zabiegami. Samsonów i znajdujące się w nim Ruiny Wielkiego Pieca dają obraz przeszłości naszego regionu jako części Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
4. Tokarnia
Dlaczego?
Miejsce na całodniowy spacer. Największy obiekt należący do Muzeum Wsi Kieleckiej. Stale rozwijany daje pogląd na rozwój świętokrzyskiej wsi i zmiany w architekturze na przestrzeni wieków. Zabudowania wyglądają jakby były tam od zawsze. Wśród budynków znajdują się domy, dworek, wiatraki, kościół i wiele innych. O samym miejscu pisałem w osobnym wpisie.
3. Chęciny
Dlaczego?
Aktualnie w remoncie zarówno Rynek jak i Zamek. Po remoncie warto zobaczyć zamek z ciekawą panoramą na okolicę (dla wtajemniczonych dość ciekawy przykład inwersji rzeźby), rezerwat Góra Rzepka i Niemczówkę (kamienica na zachód od rynku). Ciekawostki o Chęcinach możecie poznać w osobnym wpisie.
2. Bodzentyn
Dlaczego?
Jest miastem ciekawym, kiedyś należącym do biskupów. Na niewielkiej powierzchni możemy tam zobaczyć sporo interesujących miejsc. Obiektem flagowym są ruiny Pałacu oraz położony obok kościół. Atrakcjami mniej znanymi jest zagroda Czerniakiewiczów (filia Muzeum Wsi Kieleckiej) i cmentarz żydowski. Osobiście polecam też obwarzanki z piekarni przy Rynku. Wystrój piekarni nie zmienił się chyba od kilkudziesięciu lat. Znajduje się ona tuż obok przystanków na na północnej ścianie rynku.
1. Święty Krzyż
Dlaczego?
W końcu to od niego swoją nazwę wzięły Góry i region. Jeżeli macie możliwość to wybierzcie się poza sezonem turystycznym, aby poznać klimat tego miejsca. Na szczyt prowadzi kilka dróg lecz dwie są najpopularniejsze. Jedna od Huty Szklanej (asfaltowa), a druga od Nowej Słupi (tzw. Droga Królewska). Na górze warto zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ekspozycję więzienną, krypty i całe sanktuarium. Już niedługo punktem obowiązkowym będzie wieża widokowa, która na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze gotowa i otwarta dla turystów. Będąc na Łyścu (tak również bywa nazywany Święty Krzyż) zwróćcie uwagę na pogański wał kultowy oraz odwiedźcie taras widokowy na gołoborzu. Osobny wpis o tym miejscu znajduje się tutaj.