Udostępnij
Czechy są pięknym krajem, który zdecydowanie warto odwiedzić. Jeżeli jeszcze nigdy tam nie byliście, to zebrałem dla Was trochę rad. Ułatwią Wam one planowanie wycieczki do naszych sąsiadów. Co warto wiedzieć przez przyjazdem do Czech?
Winiety w Czechach
Jadąc do Czech samochodem pamiętajcie o tym, że w kraju obowiązują winiety. Dotyczą one większości autostrad, ale także niektórych dróg szybkiego ruchu. Najkrótsza winieta jest tygodniowa i kosztuje około 50 zł. Możecie je kupić online. Dobrą wiadomością jest to, że odcinek autostrady biegnącej z Polski do Ostravy jest zwolniony z opłat. Przed wyjazdem sprawdźcie na mapie płatnych dróg, czy akurat taką nie będziecie przejeżdżać.
Język czeski
Język czeski jest w niektórych fragmentach zbliżony do polskiego, ale nie we wszystkich! Ogólnie rzecz biorąc jest duża szansa, że uda Wam się dogadać. Zwróćcie jednak uwagę na słowa, które znaczą coś zupełnie innego niż w polskim języku i mogą spowodować pewne niedogodności. Rzućcie oko na te słowa – tekst.
Piwo
Piwo w Czechach to temat rzeka (nie koniecznie rzeka piwa). Czesi są na pierwszym miejscu na świecie, jeżeli chodzi o spożycie tego trunku w przeliczeniu na osobę. Przed wizytą w Czechach warto sprawdzić, czy w miejscu, które planujemy odwiedzić, nie ma browaru (a najprawdopodobniej jest) i zaplanować wizytę w nim. Większość browarów oferuje zwiedzanie, a po zgłębieniu tajników produkcji piwa będziecie mogli udać się na degustację z posiłkiem – browary zwykle mają bardzo dobre restauracje. Czeskie piwa są różnorodne i pyszne! Więcej o tym jakie są ich rodzaje, jak je zamawiać i czego unikać przeczytacie w tekście!
Regiony
Ogólnie rzecz biorąc Republika Czeska dzieli się na trzy krainy – Czechy, Morawy i Śląsk. Mieszkańcy Moraw zwracają szczególną uwagę, aby ich nie mylić z Czechami. Idąc głębiej w podziały na regiony warto zwrócić uwagę na kraje (odpowiedniki województw). Każdy z nich ma coś innego do zaoferowania i każdy warto odwiedzić!
Zamki
Koniecznie zaplanujcie wizytę w jakimś czeskim zamku! Budowle te u naszych sąsiadów są rozsiane po całym raju, a ich stan zachowania często jest bardzo dobry. Podpowiedź dla Was taka, że po polsku zamek to po czesku hrad, a po czesku zamek to po polsku pałac. Uważajcie więc na drogowskazy, bo nie zawsze mogą Was pokierować tam gdzie chcecie!
Złoty Bażant
Nie, to nie pomyłka, że trunek ten znalazł się na tej liście! Występuje on tu jednak tylko jako temat do wyjaśnienia. Kilka razy słyszałem, o tym, żeby przywieźć komuś z Czech Złotego Bażanta! (to takie piwo, jeżeli ktoś nie kojarzy). Problem w tym, że nie jest to piwo czeskie, a słowackie! :D
Wino
Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Czech na temat wina? Pomimo, że Czechy kojarzą nam się zdecydowanie z piwem, to mają również niezłe osiągnięcia w dziedzinie jego produkcji! Winnice znajdziecie głównie na południu kraju, ale i w jego środkowej części się zdarzają! Spróbujcie koniecznie.
Aktywność
Czesi to naród aktywny! Znajdziecie tam ogromną ilość oznakowanych i dobrze przygotowanych szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich czy kajakarskich i konnych. Często są one nowe i dostosowane do potrzeb nawet wybrednych turystów. Jeżeli wybieracie się do Czech bez sprzętu, to ogromna ilość wypożyczalni na pewno również Wam się spodoba (rowery, narty, hulajnogi, itp).
Waluta
Walutą czeską jest Korona. Kiedyś dzieliła się ona na halerze, ale aktualnie zostały one zlikwidowane. Ceny w sklepach są zaokrąglane do pełnych koron. Czy w Czechach jest drogo? Nie do końca! Sprawdźcie sami w tekście „Czy w Czechach jest drogo?”
Transport
Jak poruszać się po Czechach? Ja najbardziej lubię samochodem, bo dzięki temu mogę w każdej chwili zrobić postój i pozwiedzać. Zdarzyło się także podróżować po Czechach pociągiem. Są one wygodne, szybkie i nie bardzo drogie. Lokalnie znajdziecie w Czechach autobusy, które zawiozą Was prawie wszędzie gdzie chcecie, zwłaszcza w regionach turystycznych.
Bankomaty w Czechach
Praktycznie w każdym miasteczku znajdziecie bankomat. Warto jednak wiedzieć, że część z nich (niezależnie od opłat Waszego banku) pobiera prowizję za wypłatę z zagranicznej karty. Sięga ona często nawet 100 CZK, co przy małej wypłacie jest kwotą znaczną. Znajdziecie jednak na pewno bankomaty, które tej prowizji nie pobierają. Zwykle informacja o dodatkowej opłacie pojawia się w procesie wypłacania pieniędzy w bankomacie.
Góry
Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć przed przyjazdem do Czech jest fakt, że najwyższymi czeskimi górami są Karkonosze. Po czeskiej stronie są dobrze wyposażone w infrastrukturę turystyczną. Oprócz nich warto odwiedzić jednak także mniejsze pasma górskie, które pozostają mało odkryte dla polskich turystów.
Pan/Pani
Jeżeli w Czechach ktoś mówi do Was po nazwisku, to się tym nie przejmujcie. W większości branż mówienie do kogoś na „Panie Kowalski” to oznaka szacunku, nawet jeżeli już tą osobę widziałeś. Są branże, gdzie odchodzi się od tego zwyczaju i turystyka jest jedną z nich.
Praga
Znaczna większość polskich turystów zaczyna swoją przygodę z Czechami od Pragi (część też na niej kończy). Zdecydowanie warto stolicę Czech odwiedzić, ale oprócz pięknej architektury i rewelacyjnych zabytków, to musicie (zwłaszcza w sezonie) przygotować się na tłumy i dość wysokie ceny. Zaplanujcie dobrze wizytę w Pradze, a na pewno odkryjecie to miasto od najlepszej strony.
Smażony ser
Kuchnia czeska to temat bardzo mi bliski! Większości z nas kojarzy się ze smażonym serem i knedlikami. Bardzo słusznie, bo dania te zjecie niemal wszędzie. Warto jednak spróbować też innych przysmaków – Svickova, kaczka, dziczyzna, haluszki i wiele, wiele innych dań czeka na spróbowanie. Co ciekawe w wielu miejscach smażony ser jest traktowany jako danie niższego sortu. W jednym z takich lokali, jak spytałem czy mają smażony ser to usłyszałem, że tak, ale mają w menu także smaczne dania!
Oczywiście to nie wszystkie rzeczy, które warto wiedzieć przed przyjazdem do Czech, ale dobry wstęp do przygotowania podróży!