Udostępnij
Wiele rezerwatów w życiu odwiedziłem. Jedne miały ogromne walory edukacyjne i przyrodnicze, a drugie oprócz tych już wymienionych były po prostu pięknymi miejscami. Dzisiaj zapraszam Was do rezerwatu Przełom Białki – niesamowitego miejsca z miłą dla oka panoramą Tatr!
Białka to typowa rzeka górska. Odwiedzając ją możecie spotkać wędkarzy, próbujących swoich sił w łowieniu pstrągów, turystów moczących nogi dla ochłody, ale i morsów, którzy hartują swoje ciała w lodowatej kąpieli.
Lokalizacja i dojście
Przełom Białki to miejsce, które warto odwiedzić jadąc w góry. Wystarczy odrobinę skręcić ze swojej trasy w Tatry i jesteście na miejscu. Najbliższymi miejscowościami położonymi przy rezerwacie Przełom Białki są Krempachy i Nowa Biała.
Sam rezerwat oddalony jest 13 kilometrów od Nowego Targu (małopolskie), ale jeżeli będąc w Zakopanem zapragniecie odwiedzić to miejsce to czeka Was 27 kilometrowa podróż.
Przy rezerwacie znajduje się parking, na którym możecie zostawić swój samochód. Prawdopodobnie w sezonie jest on płatny. Podczas naszej, zimowej wizyty nie było nikogo, kto opłaty by zbierał.
Z parkingu nad rzekę dojdziecie wydeptaną ścieżką (nawet w zimie była doskonale widoczna). Możecie także wejść na Skałę Obłazową lub po drodze zajrzeć do Jaskini Obłazowej.
Rezerwat Przełom Białki
Przełom Białki to rezerwat krajobrazowy leżący w granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz obszaru Natura 2000 „Dolina Białki. Rezerwat został utworzony w 1959 roku i zajmuje 8,51 hektara (pierwsza forma ochrony w tym miejscu utworzona została w 1931 roku i była nieco mniejsza).
Obłazowa Skała i Kramnica to elementy, które w rezerwacie są najbardziej charakterystyczne. W tej pierwszej znajduj się trzy jaskinie, w których odkryto ślady działania człowieka sprzed 40 tysięcy lat. Znaleziono tam narzędzie, które jest określane mianem najstarszego bumeranga świata, a zrobione jest z ciosu mamuta.
Przełom Białki ma w tym miejscu około 100 metrów szerokości, a jego dno pokrywają przyniesione i obtoczone przez rzekę granitowe otoczaki z Tatr. Białka swoje źródła ma w Tatrach, a jej początkiem jest Rybi Potok. Jest to rzeka o wysokiej klasie czystości i dość zimną wodą (w ciepłe miesiące osiąga około 15-16 stopni).
Oprócz ciekawych form geologicznych, w rezerwacie Przełom Białki warto również zwrócić uwagę na wyjątkowe gatunki roślinności porastające skały.
Co w okolicy?
Można by długo pisać o tym co zobaczyć w okolicy. Będąc w tym regionie jest duża szansa, ze właśnie jedziecie w góry. Tatry, Gorce czy Pieniny czekają na Was. My wizytę w rezerwacie Przełom Białki połączyliśmy z wizytą na zamku w Niedzicy i zamku w Czorsztynie, a naszą bazą noclegową był Kacwin, który Wam serdecznie polecam! :)
Warto odwiedzić?
Zdecydowanie warto! Jest to miejsce bardzo urokliwe, a przy dobrej pogodzie czekać na nas będzie bardzo ładna panorama Tatr. Zarówno w zimie jak i w lecie Białka prezentuje się ciekawie. Nieważne czy skuta lodem czy dająca ochłodę wszystkim, którzy postanowili w niej pomoczyć nogi zdecydowanie rezerwat Przełom Białki to miejsce, które warto poznać!